• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Jak będzie wyglądała sprzedaż węgla dla mieszkańców Gorzowa?

13 października 2022, 10:21
zdjęcie poglądowe
Rząd przygotowuje projekt ustawy, która pozwala na sprzedaż węgla przez samorządy. W Gorzowie władze miasta chcą podjąć współpracę z elektrociepłownią przy dystrybucji węgla. Obecnie ustalane są szczegóły współpracy, natomiast sprzedaż węgla miałaby ruszyć w listopadzie.

Na początku października rząd przestawił wstępne założenia ustawy, która będzie pozwalała samorządom na sprzedaż węgla mieszkańcom. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, który zakłada, że do zadań gminy będzie należało zebranie od mieszkańców informacji na temat zapotrzebowania na węgiel, zakup surowca od importera wskazanego przez rząd, a następnie dostarczenie go do mieszkańców. Rząd podkreśla, że udział w programie będzie dla gmin nieobowiązkowy. Jak informuje Związek Miast Polskich, gminy które podejmą się dystrybucji węgla, mają otrzymać ten surowiec po niskiej cenie. Jakiej konkretnie? Tego póki co nie wiadomo.

Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Gorzowie i czy prezydent Jacek Wójcicki postanowił włączyć nasze miasto w dystrybucję węgla. - Dla nas najważniejsi są mieszkańcy, dlatego jeżeli mamy możliwość realnej pomocy i wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu, to zrobimy to. Obecnie prowadzimy rozmowy z PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłowni w Gorzowie, ponieważ elektrociepłownia ma odpowiednią infrastrukturę. Nie chcemy się dublować z dwoma placami w Gorzowie, dlatego PGE będzie świadczyła tę usługę dla miasta – tłumaczy Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Jak podkreśla prezydent Wójcicki, kiedyś gorzowska elektrociepłownia była opalana węglem, dlatego też na jej terenie jest cała niezbędna infrastruktura – duży plac na którym będzie składowany węgiel, a do tego możliwość wyładowania węgla bezpośrednio z pociągu towarowego.

- Czekamy jeszcze na ustawę, ale według wstępnych założeń, cała procedura sprzedaży węgla powinna ruszyć w listopadzie – mówi prezydent Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości