• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 32 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Radna ostrzega: Nie zaprzepaśćmy szansy na tramwaj z Górczyna na Piaski

7 października 2022, 09:00
fot. Marcin Kluwak
Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na budowę północnej obwodnicy Gorzowa. Nowa ul. Kamienna ma być drogą dwujezdniową, dwupasmową. Jednak radna Marta Bejnar-Bejanrowicz zwraca uwagę, że obecny projekt nie pozwala na budowę linii tramwajowej w ciągu ul. Kamiennej i apeluje do prezydenta Gorzowa, aby zostało to zmienione.

Władze Gorzowa są coraz bliżej budowy północnej obwodnicy miasta. We wtorek 4 października odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gorzowa, podczas którego urzędnicy przedstawili założenia koncepcyjne oraz harmonogram budowy północnej obwodnicy Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Natomiast sama budowa ma zostać podzielona na trzy etapy. Pierwszym odcinkiem ul. Kamiennej od ronda Barlineckiego do ul. Kazimierza Wielkiego powinniśmy przejechać w październiku 2024 roku.

Najczęściej pojawiającym się pytaniem podczas spotkania były te dotyczące organizacji ruchu m.in. na nowym węźle przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz tego, jak będzie wyglądała sama obwodnica. Na spotkaniu poinformowano mieszkańców, że weryfikacji ulegnie plan tramwajowy. Jednak Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna klubu Kocham Gorzów przeanalizowała Program Funkcjonalno-Użytkowy ul. Kamiennej i ma co do niego konkretne uwagi. Dlatego też napisała w tej sprawie interpelację do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego.

- Uważam, że jeżeli ul. Kamienna zostanie wybudowana w tym kształcie, co w Programie Funkcjonalno-Użytkowym, to linia tramwajowa łącząca os. Górczyn z os. Piaski już nigdy nie powstanie. Tramwaj musi wjechać w os. Górczyn, co dla stworzenia dobrej sieci musi nastąpić od strony Piasków oraz od ul. Walczaka, ale to inna sprawa. Przy ul. Górczyńskiej od strony Walczaka mamy rezerwę terenu pomiędzy jezdniami od tramwaj i połączenie linii na os. Piaski może się odbyć tylko przez projektowany odcinek Kamiennej – mówi Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna klubu Kocham Gorzów.

Jak podkreśla radna Bejnar-Bejnarowicz, tramwaj musi przejść przez rondo Barlineckie jedynie na wprost, a następnie podejść do skrętu z ul. Kamiennej w ul. Kazimierza Wielkiego. Natomiast w Programie Funkcjonalno-Użytkowym pas międzyjezdniowy ma 4 metry, co definitywnie uniemożliwi wprowadzenie linii tramwajowej z ul. Górczyńskiej w przyszłości.

- Połączenie linii tramwajowej z ul. Kamienną to żywotny interes miasta dla przyszłych pokoleń. Żaby tramwaje były rentowne, muszą się pokrywać z siecią osadniczą, również przyszłą. Natomiast zamknięcie trasy Górczyńska-Piaski to utrwalenie sieci, która w przyszłości doprowadzi nas do ruiny, bo będzie rosnąco nierentowna. Dlatego Ulica Kamienna na całej długości powinna zawierać pas rozdziału mieszczący rezerwę po 2 tory linii tramwajowej – przyznaje radna Marta Bejnar-Bejnarowicz.

Dlatego też w przyjętej koncepcji, tramwaj w ciągu ul. Kamiennej nigdy nie będzie mógł powstać. Jak podkreśla radna, zapewnienia ze spotkania, że na budowanej obwodnicy znajdzie się przestrzeń pod tramwaj, nie mają odzwierciedlenia w dokumentach. - Apeluję, proszę, błagam o zlecenie projektantowi Programu Funkcjonalno-Użytkowego przeprowadzenia dodatkowych robót w postaci zmiany koncepcji na zawierającą rezerwę pod tramwaj w pasie pomiędzy jezdniami. Nie zamykajmy możliwości rozwoju dla kolejnych pokoleń – apeluje Marta Bejnar-Bejnarowicz.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości