• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 71 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Wysyp grzybów w podgorzowskich lasach. Jakie są obecnie ceny grzybów?

3 października 2022, 13:30
Sezon na grzyby w pełni, więc lasy w okolicach Gorzowa są pełne grzybiarzy. Niektórzy zbierają grzyby na własny użytek, inni na handel. Na jednym ze stoisk za kilogram borowika trzeba było zapłacić 50 zł, a za podgrzybka 25 zł.

Mamy początek października, więc sezon na grzyby trwa w najlepsze. Najpopularniejsze miejsca do zbioru grzybów w okolicach Gorzowa to m.in. Kłodawa, Trzebiszewo, Bolemin, Rudnica czy nawet Krzeszyce.

Jednak nie każdy ma czas lub nie zna się na grzybach na tyle dobrze, że może wyruszyć do lasu z koszykiem. Dlatego też z odsieczą przychodzą grzybiarze, którzy swoje zbiory wystawiają na sprzedaż. W poniedziałek 2 października na Ryneczku Jerzego nie brakowało stoisk z grzybami. Kilogram borowika kosztował 50 zł, natomiast za kilogram podgrzybka trzeba było zapłacić 25 zł.

Natomiast osoby, które same wybierają się na poszukiwania grzybów, powinny pamiętać o kilku zasadach, o czym przypomina gmina Kłodawa. - Grzybów nie wolno zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych oraz w ostojach zwierzyny. Nie wolno zbierać płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych. Pamiętajmy też, aby nie wjeżdżać do lasów i parkować pojazdów w miejscach niedozwolonych – podkreśla w swoim komunikacie gmina Kłodawa.

Większość osób wybiera miejsca sprawdzone, dobrze znane, natomiast inni wybierają części lasu, w których jeszcze nie byli. Dlatego też policjanci przypominają o zachowaniu uwagi wchodząc do lasu. - Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu. Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym. Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym - apeluje Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości