Wiadomości

Ceny wynajmu w Gorzowie szaleją. Nawet 3700 złotych za 3-pokoje mieszkanie!

14 września 2022, 10:37
Jeżeli wynajmowaliście mieszkanie w Gorzowie kilka dobrych lat temu, to obecne ceny mogą Was zaszokować. Podrożało wszystko, podrożały też kwoty za wynajem i sam czynsz. Do tego dochodzą astronomiczne kaucje. Niektórzy chcą "z góry" prawie 7000 złotych.

W popularnym serwisie ogłoszeniowym znaleźliśmy 65 ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkań w samym Gorzowie. Ceny zróżnicowane, ale tanio już było...

Zacznijmy od tych - według nas astronomicznych kwot. 65-metrowe mieszkanie na osiedlu Słonecznym, składające się z 3 pokoi, usytuowane na 3 piętrze w dość już wiekowym 4-piętrowym, popeerelowskim bloku kosztuje obecnie - bagatela - 2400 złotych! I to jest sam zarobek właściciela, bo przecież do tego jeszcze dochodzi czynsz: 1100 złotych za miesiąc i kaucja - 6800 złotych, czyli jak łatwo policzyć - dwa miesiące z góry. Miesięczne opłaty to 3400 złotych! Właściciel w ogłoszeniu zapewnia, że mieszkanie jest w pełni wyposażone i gotowe do wprowadzenia się.

Jeżeli myślicie, że to drogo, to zobaczcie kolejną ofertę. Całkiem podobne mieszkanie na osiedlu Staszica, w wieżowcu w okolicach Intermarche wynajmiecie za 3700 złotych! Na tę kwotę składa się czynsz do spółdzielni w wysokości 700 złotych zarobek właścieiela - 3000 złotych.

Przy takich kwotach, mieszkanie przy Londyńskiej w Gorzowie za 2840 złotych (2200+640) wydaje się już bardzo tanie. W serwisie ogłoszeniowym są też mieszkania za 1500 złotych w blokach przy Jana Pawła II, ale znikają one z rynku praktycznie "od ręki"

1200 + 300 czynszu to kwota wynajmu 36-metrowej kawalerki w blokach zlokalizowanych w okolicach ulicy Piłsudskiego. Podobne metrażowo 1-pokojowe mieszkanie w centrum Gorzowa w nowo oddanym budynku kosztuje już 1900 złotych + 400 złotych czynszu. 

Wyższe ceny energii elektrycznej i cieplnej, podwyżki opłat za wywóz śmieci sprawiły, że czynsze w spółdzielniach mieszkaniowych oraz wspólnotach wystrzeliły do góry. Rzadkością na rynku jest już czynsz w wysokości 400 złotych. Najczęściej jest to 500 i dużo, dużo więcej. Oczywiście im metrów więcej, tym sam czynsz droższy. 

Dla przykładu:
- 1000 złotych czynszu zapłacimy w dwupoziomowym mieszkaniu przy Placu Jana Pawła II o powierzchni 75 metrów kwadratowych;
-640-700 złotych kosztuje czynsz w 65-metrowych mieszkaniach na osiedlu Staszica;
- "jedynie" 500 złotych doliczy nam do kwoty wynajmu właściciel niewielkiego, dwupokojowego mieszkania (około 35 metrów kwadratowych) znajdującego się w okolicach ulicy Dekerta
- najtaniej za czynsz zapłacimy przy kawalerce - jest to kwota rzędu 300-400 złotych.

Pamiętajmy, że czynsz + opłata za wynajem to nie wszystko. Do tych kosmicznych kwot, które żądają obecnie wynajmujący, niejednokrotnie musimy doliczyć też media - czyli prąd, internet i w razie potrzeby telewizję. To dodatkowe 100-150 złotych miesięcznie.

Na wzrost cen wynajmu mieszkań w Gorzowie w ostatnich miesiącach wpłynął nie tylko duży popyt spowodowany napływem uchodźców z Ukrainy, ale też fakt, że właściciele muszą przerzucać na najemców rosnące koszty utrzymania mieszkania oraz obciążenie ratami kredytów. Te rosną o wiele szybciej niż czynsze.

Teraz, mimo że liczba ofert najmu rośnie (w porównaniu z kwietniem lub majem 2022), nie należy spodziewać się spadku cen. Przed nami kolejny rok akademicki i to właśnie teraz studenci szukają dla siebie lokum. Ceny mogą więc powędrować jeszcze bardziej do góry. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości