Wiadomości

Taką karę zapłaci wykonawca przebudowy schodów w parku

21 grudnia 2022, 11:22, red
fot. archiwum
Władze Gorzowa podjęły decyzję o naliczeniu kar umownych wobec wykonawcy, który zajmował się rewitalizacją parku Wiosny Ludów i przebudową schodów terenowych. Kary zostały naliczone za 42 dni poślizgu przy usuwaniu usterek i ponownej przebudowie wadliwych schodów. To niecałe 3 tys. zł za każdy dzień zwłoki.

Zdaniem wielu mieszkańców Gorzowa rewitalizacja parku Wiosny Ludów, czyli popularnego parku Róż to jedno wielkie nieporozumienie i inwestycja pełna fuszerek oraz niedociągnięć. Firma Exalo Drilling, czyli wykonawca inwestycji miał nie tylko problem z ukończeniem całej rewitalizacji parku, bo termin zakończenia prac przekładano aż 6 razy, ale także z naprawą usterek w ramach gwarancji. W czerwcu rozpoczęła się przebudowa schodów terenowych od strony ronda Kosynierów Gdyńskich i miała najpierw zakończyć się do końca sierpnia, a później do 13 września. Jednak oczywiście i ten termin nie został dotrzymany.

Jeszcze we wrześniu miasto zapowiedziało, że będzie naliczać kary umowne. Prace przy przebudowie wadliwych schodów zostały zakończone dopiero w październiku Wówczas miasto podkreślało, że podejmuje działania prawne wobec wykonawcy i nalicza kary umowne.

Jak obecnie wygląda sytuacja z karami dla wykonawcy? - Termin usunięcia usterek mijał 13 września 2022 roku. Natomiast w dniu 26 października spisano protokół odbioru potwierdzający ich usunięcie, w którym w okresie od 14 września do 26 października zakwalifikowano jako zwłokę w usunięciu usterek. Umowa z wykonawcą przewiduje możliwość nałożenia kar umownych w przypadku zwłoki w usuwaniu wad stwierdzonych podczas odbioru końcowego w stosunku do ustalonych terminów ich usunięcia, Wykonawca 4 listopada złożył zastrzeżenia do protokołu odbioru usterek, zaprzeczają, że okres od 14 września do 26 października był zwłoką w usunięciu usterek. Miasto nie uznało złożonych zastrzeżeń. Obecnie trwa procedura prawna związana z naliczaniem i potrąceniem kar - komentuje Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Jak wysokie są to kary? - Zamawiającemu przysługuje prawo naliczania kar umownych wykonawcy w przypadku zwłoki w usuwaniu wad stwierdzonych podczas odbioru końcowego, w okresie rękojmi i gwarancji lub podczas odbioru ostatecznego, w stosunku do ustalonych terminów ich usunięcia, kwotę stanowiącą równowartość 0,05% wynagrodzenia wykonawcy, za każdy dzień zwłoki - czytamy w umowie.

To oznacza, że przy inwestycji wartej 5 mln 999 tys. zł, wykonawca zapłaci zaledwie 2 tys. 999,5 zł kary za każdy dzień zwłoki. Tym samym za 42 dni poślizgu przy usunięciu usterek firma Exalo Drilling zapłaci 125 tys. 979 zł kary umownej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości