• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25
Wiadomości

Pieszy kontra hulajnoga. Tak to się właśnie kończy [film]

13 września 2022, 12:01
źródło: Lubuska Policja
Wypadki z udziałem hulajnóg zdarzają się coraz częściej, bo i użytkowników tego rodzaju pojazdów jest coraz więcej. Mimo że w Gorzowie hulajnogi są już od dawna, to nie wszyscy wiedzą, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami możemy się nimi poruszać.

Odwieczna „wojna” kierowców samochodów z rowerzystami rozszerzyła się ostatnio o kolejnych użytkowników ruchu drogowego. Chodzi o kierujących hulajnogami, którzy w okresie wiosenno-letnim pojawiają się praktycznie wszędzie. Jak grzyby po deszczu wyrosły firmy wynajmującego tego typu sprzęt na godziny, ale nikt do tej pory nie uczył przepisów, które obowiązują kierujących hulajnogą. Praktycznie każdy, kto zna przepisy ruchu drogowego, ale także ten, kto nie ma o nich zielonego pojęcia, może dziś wypożyczyć pojazd jadący 20-25 km/h i bez żadnych przeszkód poruszać się po drogach, ścieżkach, czy chodnikach.

Pół biedy, jeżeli robimy to z głową. Gorzej, gdy na hulajnogę wsiada osoba nieodpowiedzialna i doprowadza do zdarzeń podobnych do tych, jakie miało miejsce u naszych południowych sąsiadów. Tam, na ulicy Wojska Polskiego doszło do zderzenia kierującej hulajnogą z pieszą wchodzącą na przejście. Piesza upadła i uderzyła głową o asfalt, a w konsekwencji ze złamaniem kości trafiła do szpitala. Zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek drogowy i sprawa trafi do sądu.

Moment zderzenia zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu, a lubuska policja  ku przestrodze wszystkim użytkownikom tych pojazdów - a także pieszym - postanowiła upublicznić film.

Policjanci przypominają, jakie zasady obowiązują jadących hulajnogą:

- limit prędkości na ścieżce lub jezdni (jeżeli dozwolone jest poruszanie hulajnóg na niej, czyli brak jest ścieżki dla rowerów, a wszystkim innym pojazdom na jezdni wolno jechać z prędkością maksymalną 30 kilometrów na godzinę) to 20 kilometrów na godzinę.

- Zabrania się korzystania z tego pojazdu przez więcej niż jedną osobę.

- Zabronione jest także korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego oraz przewożenie zwierząt czy ładunków.

- Zabronione jest korzystanie z hulajnóg po spożyciu alkoholu.

- Hulajnogą nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych, na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów.

Podczas jazdy po chodniku użytkownik hulajnogi musi:

- Jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

- Zachować szczególną ostrożność.

- Ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im poruszania się.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości