Wiadomości

Pieniądze z termomodernizacji szkół przesunięte na deptak

31 sierpnia 2022, 15:37
fot. archiwum
Podczas środowej Sesji Rady Miasta Gorzowa doszło do zagorzałej dyskusji na temat przesunięcia ponad 6 mln zł z ocieplenia Szkoły Podstawowej nr 5 i Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie na przebudowę deptaka przy ul. Hawelańskiej. Ostatecznie uchwała została podjęta, ale przeciw głosowało 6 radnych z Koalicji Obywatelskiej, a dwie radne z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymały się od głosu.

W środę 31 sierpnia odbyła się Sesja Rady Miasta Gorzowa podczas której została poddana pod głosowanie uchwała w sprawie „zmiany uchwały budżetowej na 2022 rok miasta Gorzowa Wielkopolskiego”. Jeden z jej zapisów mówiący o przeniesieniu pieniędzy w wysokości 6 mln 231 tys. 715 zł na modernizację deptaka przy ul. Hawelańską wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek. Źródłem pokrycia miałyby być środki zaplanowane na realizację termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 5 przy Al. Konstytucji 3 Maja oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 przy ul. Mościckiego. To oburzyło część radnych o czym informowaliśmy w artykule „Zamiast ocieplenia szkół, modernizacja deptaka w centrum Gorzowa”.

Zanim doszło do głosowania nad samą uchwałą, wśród radnych i władz Gorzowa wybuchła zagorzała dyskusja na temat zapisów tej uchwały, która trwała ponad godzinę. - Kiedy przeczytałam, że jest pomysł zabrania pieniędzy z dwóch szkół nr 5 i 14, to nie dowierzałam i czytałam dwukrotnie uchwałę. Obie szkoły czekają na termomodernizację. Jesteśmy w czasach, kiedy ogrzewanie będzie bardzo drogie. Tym szkołom obiecuje się ocieplenie od 2018 roku i teraz te pieniądze mamy przeznaczyć na remont chodnika. Dla mnie to jest skandal. Zadbajmy w końcu o to, aby dzieci uczyły się w godnych warunkach - podkreślała radna Halina Kunicka z Koalicji Obywatelskiej .

- Jestem po rozmowach z nauczycielami, którzy nie mogą zrozumieć sytuacji, że od 2018 roku słyszą, że "tak, zrobimy termomodernizację za rok" i tak jest co roku. Rodzice nie będą chcieli wysyłać dzieci do szkoły w której będzie zimno. Nie jestem w stanie uwierzyć, że zrealizujemy to zadanie w przyszłym roku. Apeluję, abyśmy podjęli rozsądną decyzję i nie odkładać tej termomodernizacji na 2023 rok, bo może okazać się, że koszty będą o wiele wyższe i nie będziemy w stanie tego zrobić – mówi radna Paulina Szymotowicz, radna z Koalicji Obywatelskiej.

Co na to władze Gorzowa? - My nie rozmawiamy o tym czy ta inwestycja będzie czy nie, tylko o źródłach jej finansowania. Żeby dokonać termomodernizacji należy przeprowadzić audyt energetyczny, a następnie przygotować dokumentację. Audyt został przeprowadzony, natomiast dopiero na początku 2023 roku będziemy mieć dokumentację projektową i trzeba będzie ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac. Realny termin robót to rok 2023-2024. W tym roku nie mamy fizycznej możliwości przeprowadzenia tej termomodernizacji. Natomiast ul. Hawelańska i Wełniany Rynek jest to szalenie ważna inwestycja. Dopóki nie będzie remontu, nikt nie będzie zainteresowany wynajęciem lokali – tłumaczył Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

- Do tej dyskusji w ogóle nie powinno dojść. W Urzędzie Miasta szwankuje informacja i my jako radni nie otrzymaliśmy rzetelnej informacji na temat tej uchwały i przesunięć środków. Scyzoryk się w kieszeni otwiera, bo jaki radny podniósłby rękę na to, aby zrobić deptak zamiast termomodernizacji. Dopiero tuż przed sesją oraz na samej sesji dowiadujemy się o co tak naprawdę chodzi. Musimy podchodzić poważnie do tych tematów. Teraz niestety musimy wierzyć prezydentowi na słowo i mieć nadzieję, że nic się za rok nie wydarzy i termomodernizacja nie zostanie zrealizowana. Jeżeli radni nie dostają kompleksowej informacji, to później dochodzi do takich sytuacji – komentował Tomasz Rafalski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Jacek Wójcicki przyznał się do błędu i potwierdził, że zabrakło informacji ze strony urzędu. Jak przekazał z kolei wiceprezydent Gorzowa Jacek Szymankiewicz, audyt energetyczny przeprowadzony w 2020 roku w szkołach wykazał, że jeżeli budynki zostałyby ocieplone wówczas w ciągu roku Szkoła Podstawowa nr 5 oszczędziłaby 100 tys. zł na ogrzewaniu, a Zespół Szkół Specjalnych nr 14 aż 154 tys. zł.

Tuż przed głosowaniem władze Gorzowa zapewniały, że nie chcą zrezygnować z termomodernizacji szkół, ale zmienić źródło finansowania. Ostatecznie, kiedy doszło do głosowania - za przesunięciem pieniędzy z termomodernizacji szkół na przebudowę deptaka głosowało 14 radnych, 6 było przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu, a 1 nie oddała głosu. Tym samym uchwała została podjęta.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości