• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 62 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Kierowcy oblegają WORD w Gorzowie. Chcą zdążyć z redukcją punktów karnych

31 sierpnia 2022, 13:15
fot. Lubuska policja
W połowie września wchodzą ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym, które mają być batem na piratów drogowych. Zlikwidowane zostaną kursy redukujące liczbę punktów karnych, przez co kierowcy oblegają Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie i chcą skorzystać z ostatniej szansy na odjęcie ze swojego konta 6 punktów karnych.

Od soboty 17 września wchodzą nowe przepisy zmieniające dotychczasowy taryfikator punktów karnych. Kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego będą dostawać o wiele wyższą liczbę punktów karnych, przez co będą mogli łatwiej stracić prawo jazdy. Dodatkowo zostaną zlikwidowane kursy pozwalające na redukcję punktów karnych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Obecnie kierowcy mogą uzbierać maksymalnie 24 punkty karne i dopiero wtedy tracą prawo jazdy. Jednak punkty karne są kasowane co roku. Do tego każdy kierowca łamiący przepisy może raz na pół roku wziąć udział w szkoleniu redukującym liczbę punktów karnych. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie koszt takiego szkolenia to 380 zł, a po jego zakończeniu z konta kierowcy odejmowanych jest 6 punktów karnych.

Natomiast od 17 września WORDy nie będą mogły już przeprowadzać takich szkoleń. Mało tego, punkty z konta kierowcy będą kasowane dopiero po dwóch latach i to liczonych od momentu zapłacenia mandatu.

Dlatego też WORDy w całym kraju przeżywają prawdziwe oblężenie, jeżeli chodzi o ostatnie kursy redukujące punkty karne. Również w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie zainteresowanie kierowców jest zdecydowanie większe, niż zazwyczaj. Kierowcy chcą na ostatnią chwilę zdążyć z redukcją punktów karnych, dlatego WORD w Gorzowie musiał wyznaczyć dodatkowy termin szkolenia. Planowano kursy miały odbyć się w sobotę 3 września i środę 14 września. Natomiast dodatkowy termin szkolenia wyznaczono na wtorek 9 września. Na każdym szkoleniu przewidziano po 15 miejsc dla kierowców. To oznacza, że ostatnim rzutem na taśmę z redukcji punktów będzie mogło skorzystać 45 kierowców.

Ważną zmianą jest również podwyższenie liczby punktów karnych za łamanie przepisów ruchu drogowego i poważne przestępstwa. Kierowca za jednym razem będzie mógł zgarnąć 15 punktów karnych.

Za co 15 punktów karnych?

- sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,

– zagrożenie katastrofą w ruchu lądowym,

– spowodowanie wypadku drogowego,

– niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego,

– prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień,

– złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów,

– – kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

- kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,

– nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,

– używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim,

– omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

– wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,

– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście,

– niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,

– przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h,

– niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”,

– objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone,

– wjeżdżanie na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały

– wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,

– jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych,

– przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami,

– przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 osób lub więcej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości