Wiadomości

Kierowcy oblegają WORD w Gorzowie. Chcą zdążyć z redukcją punktów karnych

31 sierpnia 2022, 13:15
fot. Lubuska policja
W połowie września wchodzą ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym, które mają być batem na piratów drogowych. Zlikwidowane zostaną kursy redukujące liczbę punktów karnych, przez co kierowcy oblegają Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie i chcą skorzystać z ostatniej szansy na odjęcie ze swojego konta 6 punktów karnych.

Od soboty 17 września wchodzą nowe przepisy zmieniające dotychczasowy taryfikator punktów karnych. Kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego będą dostawać o wiele wyższą liczbę punktów karnych, przez co będą mogli łatwiej stracić prawo jazdy. Dodatkowo zostaną zlikwidowane kursy pozwalające na redukcję punktów karnych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Obecnie kierowcy mogą uzbierać maksymalnie 24 punkty karne i dopiero wtedy tracą prawo jazdy. Jednak punkty karne są kasowane co roku. Do tego każdy kierowca łamiący przepisy może raz na pół roku wziąć udział w szkoleniu redukującym liczbę punktów karnych. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie koszt takiego szkolenia to 380 zł, a po jego zakończeniu z konta kierowcy odejmowanych jest 6 punktów karnych.

Natomiast od 17 września WORDy nie będą mogły już przeprowadzać takich szkoleń. Mało tego, punkty z konta kierowcy będą kasowane dopiero po dwóch latach i to liczonych od momentu zapłacenia mandatu.

Dlatego też WORDy w całym kraju przeżywają prawdziwe oblężenie, jeżeli chodzi o ostatnie kursy redukujące punkty karne. Również w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie zainteresowanie kierowców jest zdecydowanie większe, niż zazwyczaj. Kierowcy chcą na ostatnią chwilę zdążyć z redukcją punktów karnych, dlatego WORD w Gorzowie musiał wyznaczyć dodatkowy termin szkolenia. Planowano kursy miały odbyć się w sobotę 3 września i środę 14 września. Natomiast dodatkowy termin szkolenia wyznaczono na wtorek 9 września. Na każdym szkoleniu przewidziano po 15 miejsc dla kierowców. To oznacza, że ostatnim rzutem na taśmę z redukcji punktów będzie mogło skorzystać 45 kierowców.

Ważną zmianą jest również podwyższenie liczby punktów karnych za łamanie przepisów ruchu drogowego i poważne przestępstwa. Kierowca za jednym razem będzie mógł zgarnąć 15 punktów karnych.

Za co 15 punktów karnych?

- sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,

– zagrożenie katastrofą w ruchu lądowym,

– spowodowanie wypadku drogowego,

– niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego,

– prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień,

– złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów,

– – kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

- kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,

– nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,

– używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim,

– omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

– wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,

– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście,

– niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,

– przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h,

– niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”,

– objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone,

– wjeżdżanie na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały

– wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,

– jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych,

– przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami,

– przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 osób lub więcej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości