Od soboty 17 września wchodzą nowe przepisy zmieniające dotychczasowy taryfikator punktów karnych. Kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego będą dostawać o wiele wyższą liczbę punktów karnych, przez co będą mogli łatwiej stracić prawo jazdy. Dodatkowo zostaną zlikwidowane kursy pozwalające na redukcję punktów karnych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.
Obecnie kierowcy mogą uzbierać maksymalnie 24 punkty karne i dopiero wtedy tracą prawo jazdy. Jednak punkty karne są kasowane co roku. Do tego każdy kierowca łamiący przepisy może raz na pół roku wziąć udział w szkoleniu redukującym liczbę punktów karnych. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie koszt takiego szkolenia to 380 zł, a po jego zakończeniu z konta kierowcy odejmowanych jest 6 punktów karnych.
Natomiast od 17 września WORDy nie będą mogły już przeprowadzać takich szkoleń. Mało tego, punkty z konta kierowcy będą kasowane dopiero po dwóch latach i to liczonych od momentu zapłacenia mandatu.
Dlatego też WORDy w całym kraju przeżywają prawdziwe oblężenie, jeżeli chodzi o ostatnie kursy redukujące punkty karne. Również w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie zainteresowanie kierowców jest zdecydowanie większe, niż zazwyczaj. Kierowcy chcą na ostatnią chwilę zdążyć z redukcją punktów karnych, dlatego WORD w Gorzowie musiał wyznaczyć dodatkowy termin szkolenia. Planowano kursy miały odbyć się w sobotę 3 września i środę 14 września. Natomiast dodatkowy termin szkolenia wyznaczono na wtorek 9 września. Na każdym szkoleniu przewidziano po 15 miejsc dla kierowców. To oznacza, że ostatnim rzutem na taśmę z redukcji punktów będzie mogło skorzystać 45 kierowców.
Ważną zmianą jest również podwyższenie liczby punktów karnych za łamanie przepisów ruchu drogowego i poważne przestępstwa. Kierowca za jednym razem będzie mógł zgarnąć 15 punktów karnych.
Za co 15 punktów karnych?
- sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,
– zagrożenie katastrofą w ruchu lądowym,
– spowodowanie wypadku drogowego,
– niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego,
– prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień,
– złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów,
– – kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
- kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
– nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
– używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim,
– omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
– wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście,
– niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,
– przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h,
– niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”,
– objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone,
– wjeżdżanie na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały
– wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
– jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych,
– przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami,
– przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 osób lub więcej.
Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał informacyjny na Messengerze i nie przegap żadnej ważnej wiadomości!
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Gorzów Wielkopolski | Stand-up | Tomasz Kwiatkowski "Nie piję"
14 września 2024
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |