• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 48 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Blisko 50 złotych za jedną kasetę. Legendarne taśmy ze Stilonu do kupienia na aukcjach

29 sierpnia 2022, 09:15
Teraz można zobaczyć je na kubkach, produkowane są też pendrive w kształcie kasety. Po oryginalne Ferrum Forte do firmowego sklepu Stilonu przyjeżdżały rzesze fanów z całej Polski. Kolekcjonerskie kasety, które rozsławiły markę Stilon i samo miasto, można kupić na portalach aukcyjnych. Ceny sięgają blisko 50 złotych za sztukę.

Dziś kasety magnetofonowe ZWCh Stilon Gorzów możemy zobaczyć na koszulkach, czy jako dekoracja na ścianie. Od dłuższego czasu taśmy Stilonu dumnie prezentują się na jednym z gorzowskich murali. Takie prawdziwe widzą za każdym razem członkowie otwartego niedawno klubu fitness w Gorzowie. Trafiły tam zapewne nie przez przypadek, bo klub fitness znajduje się w jednym z wybudowanych budynków przy wieżowcu i dawnej bramie Stilonu przy Walczaka. 

Kasety ze Stilonu, zanim trafiły na kubki czy na wystawy, przez wiele lat były jednym z najbardziej rozchwytywanych przedmiotów wśród fanów muzyki. Jak podaje gorzowski magistrat, pierwsze partie taśm magnetofonowych zostały tu wyprodukowane już w 1958 roku.  Od 1959 roku Gorzów stał się mekką fanów muzyki. Przyjeżdżali oni z całej Polski i  całe dnie stali w kolejce do sklepu firmowego, by kupić oryginalną taśmę magnetofonową.

Najbardziej popularne były te czerowone, a czasami różowe. Kasety ferrum forte miały możliwość nagrania i odtwarzania 60 minut muzyki - po obu stronach, czyli 2 x po 30 minut. Fioletowa, mniej obecnie znana kaseta dawała lepsze możliwości. Była to taśma C-90, czyli 2 razy po 45 minut. Kaseta ze Stilonu wciąż budzi pozytywne emocje wśród mieszkańców miasta oraz turystów. Dlatego też miasto korzysta z tego potencjału i przygotowuje gadżety z motywem kasety. Oryginalne kasety ze Stilonu są sprzedawane teraz np. na portalu aukcyjnym Allegro. 

Kasety, które są w większości sprzedawana na portalach aukcyjnych, pochodzą z prywatnych zbiorów. W latach 90. kiedy to magnetofony kasetowe masowo były wypierane z rynku przez odtwarzacze CD, wiele kaset trafiło na śmietnik. Te, które zachowały się do dziś, trafiają do sprzedaży. 

Na jednej z aukcji możemy kupić kasetę Stilon z opakowaniem, które pochodzą z likwidacji świetlicy w bliżej nieznanej jednostce wojskowej. Sprzedawcy oferują ją jako "Idealny eksponat do kolekcji" i chce za jedną sztukę 48 złotych. Przed wysyłką materiał zapisany na kasecie zostanie trwale usunięty. Kupujący nie pozna więc historii zapisanej na taśmie. 

Używane, nieskasowane, ale często bez oryginalnych opakowań taśmy ZWCh Stilon Gorzów można kupić o wiele taniej. Jeden ze sprzedających oferuje takie perełki już za 3,49 zł, natomiast kaseta z pudełkiem i okładką kosztuje 5-8 złotych.

W latach 70 XX wieku gorzowskie Zakłady Włókien Chemicznych Stilon  były Największym producentem kaset magnetofonowych w Polsce i jednym z większych w Europie. Stilon produkował  także dyskietki komputerowe 5¼" oraz taśmy wizyjne, czyli magnetowidowe. 

Dzisiaj kaseta magnetofonowa jako symbol wykorzystywana jest w sztuce użytkowej oraz wizualnej. W Gorzowie kasety możemy podziwiać na muralu, który znajduje się, przy ul. Spichrzowej, nieopodal Bulwaru, w kilku miejscach miasta stojaki rowerowe mają kształt kasety, symbol ten zdobi przestrzeń miejską.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości