• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 24 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Wykonawca wybrany. Niebawem ruszy przebudowa deptaka na Hawelańskiej

16 stycznia 2023, 06:05, red
fot. Marcin Kluwak
Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęła właśnie przetarg na przebudowę deptaka przy ul. Hawelańskiej w Gorzowie wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek. Inwestycją w centrum Gorzowa zajmie się firma Hydrobudowa Nowe Miasto z Poznania za kwotę 6 mln 550 tys. 285,83 zł. Prace powinny zakończyć się do końca grudnia 2023 roku.

Pierwotnie deptak przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek miał zostać przebudowany w 2021 roku. Miał, ale tak się nie stało, bo dwa przetargi zakończyły się fiaskiem. Dlatego inwestycję przejęła spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie, która pod koniec listopada 2022 roku ogłosiła przetarg na prace budowlane, a w połowie grudnia otworzyła oferty potencjalnych wykonawców.

W budżecie na przebudowę deptaka wraz z Hawelańską i Wełniany Rynek spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie zapisała 4 mln 551 tys. 70,32 zł. Natomiast do przetargu zgłosiły się trzy firmy, których propozycje przekraczają założony budżet. Najtańszą ofertę złożyła firma PPUH Steinbudex-JM Jerzy Majorek ze Świdnicy na kwotę 5 mln 70 tys. 750,29 zł, firma Hydrobudowa Nowe Miasto z Poznania zaoferowała 6 mln 550 tys. 285,83 zł, firma F.P.H.U Chećko Jacek Chećko z Gorzowa chciał 6 mln 964 tys. 695,75 zł.

Wykonawca przebudowy deptaka na Hawelańskiej w Gorzowie wybrany

Przez ostatni miesiąc urzędnicy analizowali oferty od względem formalnym i wezwali firmę PPUH Steinbudex-JM Jerzy Majorek ze Świdnicy do złożenia aktualnych dokumentów w wyznaczonym terminie. Jednak spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie nie otrzymała wymaganych dokumentów i musiała odrzucić ofertę potencjalnego wykonawcy.

Tym samym pod uwagę została wzięta druga najtańsza oferta firmy Hydrobudowa Nowe Miasto z Poznania na kwotę 6 mln 550 tys. 285,83 zł. Była ona wyższa o 1 mln 999 tys. 215,51 zł od założonego budżetu. Ostatecznie to właśnie ta oferta zwyciężyła w przetargu i firma z Poznania zajmie się przebudową deptaka na Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek.

- Wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu, nie zachodzą wobec niego podstawy do wykluczenia, oferta jest ważna i nie podlega odrzuceniu. Oferta uzyskała największą liczbę punktów zgodnie z kryteriami i wymaganiami określonymi w specyfikacji warunków zamówienia - czytamy w uzasadnieniu postępowania.

Jeszcze w styczniu spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie podpisze umowę z wykonawcą, który będzie miał 11 miesięcy na realizację inwestycji. Pierwsze prace budowlane powinny ruszyć w lutym. To oznacza, że deptak przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek powinien być gotowy do końca 2023 roku.

Rewolucja w centrum Gorzowa. Prace podzielono na etapy

Co istotne, inwestycja została podzielona na dwa etapy. W ramach etapu nr I zostanie przebudowany deptak przy ul. Hawelańskiej od ul. Sikorskiego do ul. Wełniany Rynek. Roboty będą tak prowadzone, żeby przez cały czas zachować ruch pieszych na deptaku, w tym dojście do budynków mieszkalnych i lokali usługowych.

Z kolei etap nr 2 obejmie przebudowę ul. Wełniany Rynek od ul. Sikorskiego do ul. Hawelańskiej przy Studni Czarownic. W tym przypadku zamknięty zostanie wjazd dla samochodów w ul. Wełniany Rynek. Zachowany zostanie natomiast ruch pieszych – dlatego chodniki realizowane będą w podetapach.  Na odcinku ul. Hawelańskiej od Jagiełły do Studni Czarownic wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy, w celu zapewnienia np. dojazdu dla zaopatrzenia czy mieszkańców.

Przebudowa deptaka na Hawelańskiej w Gorzowie. Co zostanie zrobione?

Inwestycja obejmie przede wszystkim wymianę nawierzchni. Ulica Hawelańska i Wełniany Rynek mają służyć przede wszystkim pieszym, zlikwidowane zostaną przeszkody architektoniczne, nie będzie tam np. wyniesionych krawężników, a praktycznie cały obszar nowej drogi będzie miał jedną powierzchnię, bez progów czy zbędnych nierówności.  

Ponadto zaplanowano nasadzenia łącznie aż 28 drzew, natomiast bezpośrednio pod drzewami na deptaku zostaną ustawione ławki - łącznie 13 sztuk i będą przebiegały przez środek deptaka. Ponadto pojawią się nowe klomby, a na nich nowe krzewy i byliny.

Prace obejmą również przebudowę istniejącego odwodnienia, kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego czy zjazdów. Ponadto zostaną ustawione śmietniki, stojaki rowerowe i słupki blokujące wjazd pojazdów – będą to wysuwane słupki blokujące wjazd od strony Studni Czarownic, natomiast od strony deptaka przy ul. Sikorskiego zostanie zamontowana specjalna barierka uniemożliwiająca wjazd.

 Nowością będzie również to, że wydzielona jezdnia znajdzie się jedynie na początkowym odcinku ul. Wełniany Rynek (ok. 30 m od strony ul. Sikorskiego) i będzie miała kolor grafitowy, natomiast na pozostałych odcinkach ruch samochodowy odbywać się będzie w obszarze ciągów pieszo-jezdnych, bez wydzielania jej kolorystycznie i wysokościowo.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości