Wiadomości

Ruszyło czyszczenie murów Łaźni Miejskiej [zdjęcia]

15 lipca 2022, 10:23
fot. czytelnik Krzysztof
W czwartkowy wieczór rozpoczęło się czyszczenie murów zabytkowej Łaźni Miejskiej. Budynek został pomalowany przez nieznanych sprawców, których szuka policja. W pierwszym etapie oczyszczona będzie elewacja frontowa, w przyszłym tygodniu ściana szczytowa. Koszt prac to blisko 30 tys. zł.

Na początku czerwca doszło do zdewastowania murów Łaźni Miejskiej przez nieznanych sprawców. Służby prowadzą postępowanie w sprawie zniszczenia mienia. Jeszcze w czerwcu portal gorzowianin.com pytał się Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej czy elewacja zabytkowego budynku zostanie oczyszczona. Wówczas usłyszeliśmy, że obiekt jest zabytkowy i jego renowacja wymaga uzgodnień z konserwatorem i znalezienie środków prawdpodobnie będzie wymgało zmian w budżecie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Gorzów: Czy mury Łaźni Miejskiej doczekają się oczyszczenia?".

Jak się właśnie okazuje, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki polecił jednak podjąć starania, żeby podjąć działania zmierzające do odrestaurowania elewacji budynku. - Nie jest to proste, bo obiekt jest pod nadzorem konserwatora zabytków i wszystkie prace, a nawet środki użyte do usunięcia dewastacji, muszą być uzgodnione z konserwatorem. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który zarządza budynkiem Łaźni Miejskiej, od kilku tygodni prowadził w tej sprawie uzgodnienia z konserwatorem. Poszukiwał też wykonawcy procesu czyszczenia, który zrobi to fachowo i niezbyt wysokim kosztem – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Udało się znaleźć firmę i przeprowadzono próbę oczyszczenia elewacji frontowej. Metoda, którą zastosowano polegała na użyciu pary wodnej ze specjalnymi środkami chemicznymi. Próba się powiodła. Teraz przygotowano, wymagany przez konserwatora, program prac konserwatorskich likwidacji napisów. W oparciu o program, Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję zatwierdzającą przeprowadzenie niezbędnych robót oczyszczających.

Prace przy czyszczeniu elewacji rozpoczęły się w czwartkowy wieczór 14 lipca. W pierwszym etapie została oczyszczona elewacja frontowa, w przyszłym tygodniu zostanie oczyszczona ściana szczytowa dawnej łaźni. Koszt wszystkich prac to blisko 30 tys. zł.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

1/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

2/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

2/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

3/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

3/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

4/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

4/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

5/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

5/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości