• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 26 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Ruszyło czyszczenie murów Łaźni Miejskiej [zdjęcia]

15 lipca 2022, 10:23
fot. czytelnik Krzysztof
W czwartkowy wieczór rozpoczęło się czyszczenie murów zabytkowej Łaźni Miejskiej. Budynek został pomalowany przez nieznanych sprawców, których szuka policja. W pierwszym etapie oczyszczona będzie elewacja frontowa, w przyszłym tygodniu ściana szczytowa. Koszt prac to blisko 30 tys. zł.

Na początku czerwca doszło do zdewastowania murów Łaźni Miejskiej przez nieznanych sprawców. Służby prowadzą postępowanie w sprawie zniszczenia mienia. Jeszcze w czerwcu portal gorzowianin.com pytał się Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej czy elewacja zabytkowego budynku zostanie oczyszczona. Wówczas usłyszeliśmy, że obiekt jest zabytkowy i jego renowacja wymaga uzgodnień z konserwatorem i znalezienie środków prawdpodobnie będzie wymgało zmian w budżecie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Gorzów: Czy mury Łaźni Miejskiej doczekają się oczyszczenia?".

Jak się właśnie okazuje, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki polecił jednak podjąć starania, żeby podjąć działania zmierzające do odrestaurowania elewacji budynku. - Nie jest to proste, bo obiekt jest pod nadzorem konserwatora zabytków i wszystkie prace, a nawet środki użyte do usunięcia dewastacji, muszą być uzgodnione z konserwatorem. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który zarządza budynkiem Łaźni Miejskiej, od kilku tygodni prowadził w tej sprawie uzgodnienia z konserwatorem. Poszukiwał też wykonawcy procesu czyszczenia, który zrobi to fachowo i niezbyt wysokim kosztem – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Udało się znaleźć firmę i przeprowadzono próbę oczyszczenia elewacji frontowej. Metoda, którą zastosowano polegała na użyciu pary wodnej ze specjalnymi środkami chemicznymi. Próba się powiodła. Teraz przygotowano, wymagany przez konserwatora, program prac konserwatorskich likwidacji napisów. W oparciu o program, Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję zatwierdzającą przeprowadzenie niezbędnych robót oczyszczających.

Prace przy czyszczeniu elewacji rozpoczęły się w czwartkowy wieczór 14 lipca. W pierwszym etapie została oczyszczona elewacja frontowa, w przyszłym tygodniu zostanie oczyszczona ściana szczytowa dawnej łaźni. Koszt wszystkich prac to blisko 30 tys. zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

1/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

2/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

2/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

3/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

3/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

4/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

4/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

5/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

5/5 Czyszczenie murów Łaźni Miejskiej

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości