• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Gorzów: Czy mury Łaźni Miejskiej doczekają się oczyszczenia? [zdjęcia]

27 czerwca 2022, 14:00
fot. Marcin Kluwak
Na początku czerwca doszło do zdewastowania murów Łaźni Miejskiej przez nieznanych sprawców. Służby prowadzą postępowanie w sprawie zniszczenia mienia. Natomiast jeden z mieszkańców Gorzowa dopytuje się czy mury zabytkowego budynku zostaną w ogóle oczyszczone.

Portal gorzowianin.com opisywał jako pierwszy sprawę pobazgranych murów Łaźni Miejskiej. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty 11 czerwca na niedzielę 12 czerwca. Wówczas nieznani sprawcy namalowali na murach zabytkowego budynku następujące napisy - noblesse oblige, czyli szlachectwo zobowiązuje oraz dwa nazwiska – Henryki Żbik-Nierubiec oraz Leszka Kołakowskiego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Mury Łaźni Miejskiej pomalowane. To zwykły wandalizm?”.

Po publikacji naszego artykułu, sprawą zainteresowała się policja, która sprawdziła monitoring miejski. Niestety okazało się, że chociaż kamera jest na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Dąbrowskiego, to niestety miejsce zdarzenia było zasłonięte przez drzewo i na nagraniu nic nie widać. Natomiast Miejski Konserwator Zabytków w Gorzowie złożył w Prokuraturze Rejonowej zawiadomienie w sprawie zniszczenia mienia. W ocenie konserwatora działanie sprawców jest przestępstwem, opisanym w artykule 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i może za nie grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie trwa, jednak niewykluczone jest to, że w najbliższym czasie postępowanie zostanie umorzone z uwagi na niewykrycie sprawców.

Natomiast do portalu gorzowianin.com zgłosił się mieszkaniec Gorzowa, który dopytuje się czy mury Łaźni Miejskiej zostaną oczyszczone z napisów, które po prostu szpecą ten zabytkowy budynek. - Czy wiadomo czy i kiedy Łaźnia Miejska zostanie oczyszczona po tym, jak została zniszczona przez wandali? - pyta się czytelnik Oktawian.

Zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o komentarz do Urzędu Miasta Gorzowa oraz Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Do momentu publikacji artykułu, otrzymaliśmy tylko odpowiedź od miasta.

- Sprawa jest w kompetencjach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. W sprawie prowadzone jest postępowanie, dlatego ZGM musi się porozumieć z organami prowadzącymi to postępowanie oraz z konserwatorem zabytków. Obiekt jest zabytkowy, jego renowacja wymaga uzgodnień z organem konserwatorskim, a jej koszty będą poważne, właśnie ze względu na zabytkowy charakter obiektu. Niewykluczone, że znalezienie środków na ten cel będzie wymagało zmian w budżecie i decyzji radnych – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

1/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

2/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

2/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

3/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

3/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

4/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

4/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

5/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

5/5 Zniszczone mury Łaźni Miejskiej

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości