• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Miasto chce wybudować obwodnicę i uzbroić tereny inwestycyjne

8 lipca 2022, 10:50
fot. archiwum
Budowa północnej obwodnicy Gorzowa staje się coraz bardziej realna. Władze Gorzowa starają się o dofinansowanie, które pozwoli nie tylko wybudować obwodnicę, ale również uzbroić tereny inwestycyjne przy ul. Mironickiej.

Na wtorek 12 lipca została Sesja Rady Miasta Gorzowa podczas której zostanie podjęta uchwała w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na 2023 rok w celu realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą "Rozwój terenów inwestycyjnych w Gorzowie poprzez rozbudowę układu komunikacyjnego północnej części miasta". Jak czytamy w uchwale miasto weźmie kredyt w wysokości 500 tys. zł, który następnie zostanie pokryty z dochodów własnych miasta określonych w budżecie na 2023 roku.

- Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania w wysokości 500 tys. zł na rok 2023 celem zawarcia umowy z wykonawcą programu funkcjonalno-użytkowego oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania pod tytułem „Rozwój terenów inwestycyjnych w Gorzowie poprzez rozbudowę układu komunikacyjnego północnej części miasta” - tłumaczy Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Miasto Gorzów przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu do piątej edycji rządowego funduszu Polski Ład na kwotę wsparcia 250 mln zł. Termin naboru trwa do 12 lipca 2022 roku. Zakres wniosku obejmuje uzbrojenie terenów inwestycyjnych wraz z przebudową układu komunikacyjnego przy ul. Mironickiej oraz budowę kolejnych etapów północnej obwodnicy Gorzowa od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Myśliborskiej.

- W celu pozyskania dofinansowania niezbędne jest posiadanie dokumentacji umożliwiającej ogłoszenie postępowania na wybór wykonawcy inwestycji w trybie "zaprojektuj i wybuduj" dla tego przedsięwzięcia, co wiąże się z koniecznością zabezpieczenia środków własnych na ten tel. Wydatki przygotowawcze stanowią wydatki niekwalifikowanie, nie są objęte dofinansowaniem w ramach Polskiego Ładu - tłumaczy wiceprezydent Olek.

Budowa obwodnicy podzielona na etapy

Budowa północnej obwodnicy Gorzowa zostanie podzielona na etapy. Inwestycja pod nazwą „Budowa północnej obwodnicy Gorzowa - etap I” ma obejmować budowę nowego odcinka drogi od ronda Barlineckiego do nowo wybudowanego ronda na przedłużeniu ul. Kazimierza Wielkiego. Miasto chce na ten cel przeznaczyć 25 mln zł. Jeżeli uda się znaleźć wykonawcę, wówczas pierwsze prace przy budowie północnej obwodnicy Gorzowa ruszyłyby w 2023 roku.

Wiadomo też, że do budowy został wybrany wariant drogi dwujezdniowej, dwupasmowej o przekroju 2x2. Oznacza to, że od razu zostanie wybudowana droga z dwoma pasami w każdym kierunku i nie będzie potrzeba w przyszłości jej rozbudowywać, bo od razu zostanie dostosowana do dużego natężenia ruchu. Jak podkreśla magistrat, teren na którym zaplanowano budowę drogi nie jest objęty żadną z form ochrony przyrody. Dopiero 2 kilometry od planowanej inwestycji znajduje się teren należący do obszaru Natura 2000.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości