• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Podwyżka cen biletów MZK. Tak będzie wyglądał nowy cennik

15 czerwca 2022, 15:21
fot. archiwum
W środę 22 czerwca odbędzie się Sesja Rady Miasta Gorzowa, podczas której radni zajmą się uchwałą w sprawie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Bilet normalny będzie kosztował 4 zł zamiast 3 zł, a ulgowy 2 zł zamiast 1,5 zł. Jeżeli radni podejmą uchwałę, wówczas nowe ceny będą obowiązywały od 1 sierpnia.

Portal gorzowianin.com już kilkukrotnie poruszał temat podwyżek cen biletów na przejazdy komunikacją miejską. Niestety cięcia kursów komunikacji miejskiej nie pomogły i miasto wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji będzie musiało podwyższyć ceny.

Gotowy jest już projekt uchwały w sprawie podwyżki cen biletów MZK, który zostanie poddany pod głosowanie w środę 22 czerwca podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa. Jak już wiadomo, bilet normalny będzie kosztował 4 zł (obecnie 3 zł), a bilet ulgowy 2 zł (obecnie 1,5 zł). Z kolei cena biletu miesięcznego normalnego wrośnie z 92 zł na 120 zł, a miesięcznego ulgowego z 46 zł na 60 zł. Jeżeli radni podejmą uchwałę w sprawie podwyżek podczas czerwcowej sesji, wówczas wyższe stawki biletów będą obowiązywał od 1 sierpnia.

Jak miasto tłumaczy podwyżki cen biletów? - Od ostatniej podwyżki cen biletów za przejazdy komunikacją miejską minęło 6 lat. W tym czasie nastąpił znaczny wzrost cen paliw, energii elektrycznej, kosztów pracy, a także inflacji, które powodują stale rosnące koszty organizacji publicznego transportu zbiorowego. Zapewnienie funkcjonowania transportu publicznego w obecnych realiach wymaga od samorządu znaczącego zwiększenia nakładów na ten cel, co z uwagi na zmniejszenie dochodów także z innych źródeł, bez wzrostu cen za usługi przewozowe wymagałoby wprowadzenia szeregu ograniczeń w sieci transportu miejskiego, w tym zmniejszenia liczby połączeń komunikacyjnych. Dlatego też w celu umożliwienia dalszego rozwoju publicznego transportu zbiorowego zmiana wysokości cen maksymalnym jest działaniem koniecznym, które zabezpieczy dofinansowanie kosztów związanych z realizacją usług przewozowych - tłumaczy Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Cennik biletów po podwyżce

- bilet jednorazowy - normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

- karnet 5-przejazdowy - normalny 18 zł, ulgowy 9 zł

- bilet dobowy - normalny 18,60 zł, ulgowy 9,30 zł

- bilet 7-dniowy imienny -normalny 37,80 zł, ulgowy 18,90 zł

- bilet 14-dniowy imienny - normalny 72,80 zł, ulgowy 36,40 zł

- bilety miesięczny imienny - normalny 120 zł, ulgowy 60 zł

- bilety 3-miesięczny imienny - normalny 350 zł, ulgowy 175 zł

- bilet miesięczny na okaziciela - normalny 256 zł, ulgowy 128 zł

- bilet weekendowy rodzinny 16

- bilet jednorazowy na liniach specjalnych - normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości