• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gigafabryka baterii do aut elektrycznych jednak nie dla Gorzowa

14 czerwca 2022, 14:08
fot. catl.com
Największy na świecie producent baterii do aut elektrycznych szukał miejsca, gdzie wybuduje gigafabrykę. Jedną z lokalizacji branych pod uwagę był Gorzów. Jak się właśnie okazało, firma CATL jednak zostawi 2 mld euro w węgierskim Debreczynie.

Pod koniec ubiegłego roku największy na świecie producent baterii do aut elektrycznych, chińska firma CATL (Contemporary Amperex Technology Ltd.) szukała miejsca pod budowę nowej fabryki na terenie środkowej Europy. CATL szukał lokalizacji pod gigafabrykę, która miała mieć powierzchnię 1,5 mln m kw. pod dachem. A do tego była potrzebna to działka o powierzchni 200-250 ha.

Na liście polskich miast znalazł się Gorzów Wielkopolski oraz Jawor (województwo dolnośląskie). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Gigafabryka baterii do aut elektrycznych powstanie w Gorzowie?”. Według gazety Puls Biznesu, Gorzów miał być jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji z uwagi na bliskość granicy z Niemcami. A także ze względu na dobre skomunikowanie dzięki drodze ekspresowej S3 i autostradzie A2 oraz dzięki atrakcyjnym terenom inwestycyjnym położonym na obrzeżach miasta. Jednak o realizację projektu z Polską walczyły również Węgry, a także Czechy czy Słowacja.

Jak poinformował właśnie Puls Biznesu, Polska przegrała walkę o budowę gigafabryki, a firma CATL wybrała węgierski Debreczyn. Gazeta podaje, że polskie miasta miały zaproponować mniej korzystne warunki dla inwestycji. Ponadto powodem są skomplikowane formalności i brak jasnego programu pomocowego dla dużych przedsięwzięć. Tym samym Gorzów stracił szansę na realizację największej inwestycji w historii miasta.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości