Wiadomości

Gigafabryka baterii do aut elektrycznych powstanie w Gorzowie?

22 grudnia 2021, 11:35
fot. catl.com
Największy na świecie producent baterii do aut elektrycznych rozważa budowę gigabafryki w Polsce. Jedną z lokalizacji jest Gorzów. Jednak o projekt wart 2 mld euro konkurują również inne państwa.

Jak podaje Puls Biznesu, największy na świecie producent baterii do aut elektrycznych, chińska firma CATL (Contemporary Amperex Technology Ltd.) chce wybudować nową fabrykę na terenie środowej Europy. Jak się okazuje, Chińczycy biorą pod uwagę dwie lokalizacja na terenie Polski. W gazecie możemy przeczytać, że CATL szuka lokalizacji pod gigafabrykę - to ma być 1,5 mln m kw. pod dachem. Potrzebna jest na to działka o powierzchni 200-250 ha.

Na liście polskich miast znalazł się Gorzów Wielkopolski oraz Jawor (województwo dolnośląskie). - Największe szanse mają działki w Gorzowie Wielkopolskim i Jaworze w woj. dolnośląskim. ARP woziła inwestora również do Stalowej Woli, ale ponieważ produkcja ma być skierowana głównie do Niemiec, ta działka raczej odpadnie - twierdzi rozmówca Pulsu Biznesu.

Jeżeli chodzi o Gorzów, to nasza lokalizacja wydaje się być najbardziej atrakcyjna z uwagi na bliskość granicy z Niemcami oraz dobre skomunikowanie dzięki drodze ekspresowej S3 oraz autostradzie A2. Baterie mają być produkowane przede wszystkim na rynek niemiecki. Ponadto za Gorzowem przemawiają również atrakcyjne tereny inwestycyjne położone na obrzeżach miasta.

Jednak o realizację projektu z Polską walczą również Węgry, a także Czechy lub Słowacja - w tym przypadku źródła gazety nie są zgodne.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości