• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Mury Łaźni Miejskiej pomalowane. To zwykły wandalizm? [zdjęcia]

12 czerwca 2022, 15:00
fot. Damian Pyta
W nocy z soboty 11 czerwca na niedzielę 12 czerwca zostały pomalowane mury Łaźni Miejskiej w centrum Gorzowa. Nieznani sprawcy namalowali napisy po obu stronach głównego wejścia do zabytkowego budynku. Co za napisy pojawiły się na murze? Szlachectwo zobowiązuje oraz dwa nazwiska – Henryki Żbik-Nierubiec oraz Leszka Kołakowskiego.

Do redakcji portalu gorzowianin.com napisał jeden z mieszkańców Gorzowa, który zwrócił uwagę na pomalowane mury budynki Łaźni Miejskiej przy ul. Jagiełły. Po obu stronach głównego wejścia do zabytkowego budynku pojawiły się czarne napisy na białym tle, które zajmują całkiem sporą powierzchnię.

- Po lewej stronie muru są napisy H Żbik Nierubiec oraz I L Kołakowski, a po prawej Noblesse oblige. Osobiście jestem zdania że fajny pomysł, ale może nie akurat w tym miejscu. Generalnie z tego co obiło mi się o uszy, to hołd dla pani Henryki Żbik i pana Leszka Kołakowskiego – opowiada nasz czytelnik.

Jednak inni mieszkańcy Gorzowa podkreślają, że to zwykły wandalizm, ponieważ zabytkowy budynek Łaźni Miejskiej, który i tak straszy swoim wyglądem, teraz wygląda jeszcze gorzej. - Ten budynek i tak wyglądał strasznie. Istna ruina w centrum miasta, a teraz jeszcze te bazgroły. To nie miejsce na tego typu rzeczy – podkreśla czytelniczka Beata.

Co zatem oznaczają napisy na murze? Noblesse oblige oznacza szlachectwo zobowiązuje. Koncept ten wyraża pewne nieformalne zobowiązania szlachty wobec społeczeństwa wykraczające poza same jej tytuły oraz uprawnienia, takie jak godne jego reprezentowanie.

Natomiast Henryka Żbik-Nierubiec to artysta plastyk, specjalizująca się w tkaninie, która urodziła 17 stycznia 1944 r. w Ulanowie. Od 1970 była związana z Gorzowem, gdzie rozpoczęła pracę w ZPJ Silwania jako projektantka. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1994 roku miała indywidualną wystawę tkaniny w Gorzowie. Zmarła 26 czerwca 2001 w Gorzowie i została pochowana na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej.

Z kolei Leszek Kołakowski to polski filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii, eseista, publicysta i prozaik, kawaler Orderu Orła Białego, który urodził się 23 października 1927 w Radomiu. Zmarł natomiast 17 lipca 2009 w Oksfordzie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/4 Pomalowane mury budynku Łaźni Miejskiej

1/4 Pomalowane mury budynku Łaźni Miejskiej

2/4 Pomalowane mury budynku Łaźni Miejskiej

2/4 Pomalowane mury budynku Łaźni Miejskiej

3/4 Pomalowane mury budynku Łaźni Miejskiej

3/4 Pomalowane mury budynku Łaźni Miejskiej

4/4 Pomalowane mury budynku Łaźni Miejskiej

4/4 Pomalowane mury budynku Łaźni Miejskiej

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości