• Dziś -2°/-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 79 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Gorzów: Mieszkańcy będą płacić więcej za śmieci? "Koniec taryfy ulgowej za brak segregacji"

10 stycznia 2023, 11:00, red
fot. archiwum
Mieszkańcy os. Staszica w Gorzowie obawiają się, że będą płacić więcej za śmieci. Wszystko przez pismo Związku Celowego Gmin MG6, który poinformował, że jeżeli mieszkańcy nie będą segregować odpadów, wówczas czeka ich podwyżka stawki do 64 zł za osobę. Jak się okazuje, jest to ostrzeżenia, ponieważ wobec żadnego zarządcy nie zostało wszczęte postępowanie administracyjne.

Klub Przyjaciół Osiedla Staszica poinformował, że w bloku przy ul. Kołłątaja 7 pojawiło się ogłoszenie w sprawie podwyżki opłat za śmieci w przypadku braku segregacji odpadów. Takie pismo pojawiło się również przy ul. Zapolskiej. Mieszkańcy obawiają się, że niedługi będą płacić za śmieci 64 zł zamiast dotychczasowych 32 zł.

- Zarząd Związku Celowego Gmin MG6 informuje, że od miesiąca stycznia 2023 roku powiadomienie od podmiotu odbierającego odpady komunalne o niedopełnieniu przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do wszczęcia postępowania w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej, wynoszącej dwukrotność stawki 32 zł, czyli 64 zł na osobę w gospodarstwie domowych Wysłane państwu w 2022 roku ostrzeżenia wskazywały, że jeżeli sytuacja w następujących po sobie odbiorach, zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem, w danym miesiącu nie poprawi się, będziemy zmuszeni wszcząć wskazane wyżej postępowanie administracyjne określając wysokość opłaty za gospodarowanie opadami komunalnymi stosując stawkę opłaty podwyższonej – czytamy w komunikacie Związku Celowego Gmin MG6.

Co to w praktyce oznacza dla mieszkańców? Zwrócili się z prośbą o komentarz w tej sprawie do Związku Celowego Gmin MG6. Jak się okazuje, to pismo zostało wysłane do wszystkich zarządców nieruchomości w Gorzowie, aby powiadomić ich o tym, że skończyła się taryfa ulgowa za brak segregacji odpadów.

- To tej pory wysyłaliśmy pisma i naklejaliśmy karteczki z ostrzeżeniami na pojemniki, gdzie były nieprawidłowo segregowane śmieci. Natomiast pismo, które zostało wysłane do wszystkich zarządców nieruchomości jest zapowiedzią tego, że skończyła się taryfa ulgowa za brak segregacji odpadów. Mieszkańcy mieli wystarczająco dużo czasu, aby nauczyć się jak prawidłowo segregować odpady, a zarządcy nieruchomości, aby zabezpieczyć odpowiednio altany śmietnikowe. Dlatego jeżeli dostaniemy od operatora informację, że w danej nieruchomości śmieci są nadal źle segregowane, wówczas zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w tej sprawie – tłumaczy w rozmowie z portalem gorzowianin.com Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca zarządu Związku Celowego Gmin MG6.

Dopiero, kiedy postępowanie administracyjne zostanie zakończone, ZCG MG6 będzie mógł nałożyć karę na zarządcę, a ten podwyższyć stawkę za odbiór odpadów do 64 zł za osobę. Oczywiście w trakcie postępowania spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota czy ADM może bronić się przedstawiając odpowiednie dowody i argumenty, aby taka kara nie została nałożona.

Póki co, wobec żadnego zarządu nie zostało wszczęte postępowanie administracyjne i wszyscy mieszkańcy płacą po 32 zł za osobę za odbiór śmieci.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości