• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23
Wiadomości

Kilkadziesiąt drzew nad Kłodawką pójdzie do wycinki [zdjęcia]

24 maja 2022, 19:00, ak
Na początku maja odbył się przegląd drzew rosnących wzdłuż rzeki Kłodawki. Jak się okazało, aż 43 drzewa pójdą pod topór. Wszystko przez to, że są w złym stanie fitosanitarnym i występuje realne ryzyko ich połamania podczas kolejnych silnych wiatrów.

W ubiegłym tygodniu portal gorzowianin.com informował o tym, że kilkadziesiąt drzew rzeką Kłodawką zostało oznakowanych. Numery lub kropki nie pojawiły się tylko na pomnikach przyrody. Drzewa zostały oznaczone na odcinku od hotelu Gracja aż do wysokości stadionu lekkoatletycznego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Czytelnik: Drzewa nad Kłodawką zostały oznakowane. Pójdą do wycinki?".

Mieszkańcy Gorzowa obawiali się, że drzewa pójdą po topór. - Kilkadziesiąt drzew zostało ponumerowanych wzdłuż ścieżki nad Kłodawką. Możecie sprawdzić czy nie szykują się do wycinki drzew? Tylko pomniki przyrody nie są oznaczone. Obawiam się, że drzewa zostaną wycięte, a to by była ogromna strata – pisze czytelnik Jacek.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Urzędu Miasta Gorzowa, jednak rzecznik magistratu poinformował naszą redakcję, że oznakowane drzewa znajdują się na terenie należącym do Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie. Dlatego też napisaliśmy maila w tej sprawie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu i zapytaliśmy wprost czy jakiekolwiek drzewa pójdą do wycinki. Właśnie dostaliśmy odpowiedź w tej sprawie.

- Przegląd drzew do wycinki poparty był prośbą Urzędu Miasta Gorzowa oraz zgłoszeniami mieszkańców. Do wycinki przeznaczono łącznie 43 sztuki drzew drzew rosnących w korycie rzeki Kłodawka, na którą otrzymaliśmy zgodę Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Część drzew jest suchych lub z posuszem w koronie. Występują drzewa dziuplaste przy pniu z podmytymi systemami korzeniowymi. Są to drzewa w znacznym stopniu pochylone, w złym stanie fitosanitarnym stwarzające realne ryzyko wywrotu przy kolejnych silnych wiatrach – komentuje Beata Zoła, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wskazane do wycinki drzewa rosną przy placu zabaw dla dzieci oraz wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej. Podczas jednej z wichur, która przeszła przez miasto na początku roku – jedno drzewo zostało złamane i upadło na ścieżkę, a drugie na teren hotelu Gracja powodując liczne straty.

- Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich mienia wycinka drzew jest zdecydowanie uzasadniona. Nadmieniam, że na odcinku rzeki objętym przeglądem rośnie kilkaset drzew i nasze prace nie uszczuplą w znacznym stopniu naturalnego drzewostanu przy rzece. Jednocześnie nadmieniam, że tego typu przedsięwzięcie nie było nigdy przeprowadzane na tym odcinku rzeki i jest jak najbardziej potrzebne – podkreśla Zoła.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości