• Dziś /7°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze 10°/1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Zapadł wyrok w sprawie odbioru śmieci

25 maja 2022, 12:07
fot. czytelniczka Kaludia
Związek Celowy Gmin MG-6 unieważniła wynik przetargu na odbiór odpadów na terenie Gorzowa oraz podgorzowskich gmin. Przetarg wygrała firma Komunalnik, ale zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej ZCG MG-6 musiało dokonać unieważnienia tego wyboru. Zatem wciąż nie wiadomo, kto będzie odbierał śmieci z Gorzowa i okolic.

W kwietniu Związek Celowy Gmin MG-6 rozstrzygnął przetarg na odbiór odpadów na terenie Gorzowa oraz podgorzowskich gmin. Jak się okazało, we wszystkich trzech sektorach - sektor I (gminy Santok, Kłodawa, Deszczno, Lubiszyn i Bogdaniec), sektor II (północna część Gorzowa) oraz sektor III (południowa część Gorzowa) najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Komunalnik i pokonała swoich konkurentów, czyli takie firmy jak m.in. Inneko, Eko Myśl czy Eneris Surowce. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Przetarg na odbiór odpadów rozstrzygnięty. Nie będzie podwyżki opłat za śmieci".

Jednak jak się okazało, z tym wyborem nie zgodziło się gorzowskie Inneko i odwołało się od rozstrzygnięcia przetargu. Dlatego też sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. W poniedziałek 23 maja zapadł wyrok w tej sprawie.

- Krajowa Izba Odwoławcza w swoim wyroku nakazała nam dokonać unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty. Zdaniem KIO, firma Komunalnik podczas procedury przetargowej nie złożyła kompletnych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania skierowane przez Związek Celowy Gmin MG6, które dotyczyły rażąco niskiej ceny – tłumaczy Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca zarządu Związku Celowego Gmin MG-6.

Zgodnie z wyrokiem. ZCG MG6 unieważniło wybór najkorzystniejszej oferty, którą firma Komunalnik złożyła w przetargu. Z tą decyzją nie zgadza się firma Komunalnik, która zapowiada złożenie skargi do sądu.

- Krajowa Izba Odwoławcza wydała orzeczenie w sprawie prowadzonego przez ZCG MG-6 postępowania na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z Gorzowa i ościennych gmin w latach 2022-2024.  Izba nakazała odrzucenie naszej oferty. Całkowicie nie zgadzamy się z decyzją KIO i będziemy składać skargę do sądu. Treść zapadłego rozstrzygnięcia jest dla nas po prostu nieakceptowalna. Istotą funkcjonowania naszej firmy jest dbałość o dobro mieszkańców zarówno w kontekście jakości obsługi, jak również i ceny, która w przypadku naszej oferty gwarantowała najniższy możliwy poziom. Równie istotne jest dla nas dobro naszej zaangażowanej i kompetentnej załogi. Nie wykluczamy podjęcia ewentualnych działań negocjacyjnych w celu wypracowania możliwej formuły współpracy z firmą Inneko w obecnej sytuacji prawnej, ponieważ zależy nam na jak najwyższym poziomie satysfakcji z obsługi mieszkańców całego obszaru ZCG MG6  – komentuje Danuta Wach, dyrektor ds. administracji i rozwoju w firmie Komunalnik

Co dalej w sprawie przetargu na śmieci? ZCG MG-6 będzie musiało dokonać czynności badania i oceny pozostałych ofert, które wpłynęły do przetargu, z wykluczeniem firmy Komunalnik. Pod uwagę brane są firmy, których oferty były na drugim miejscu tuż po Komunalniku.

W przypadku podgorzowskich gmin, budżet to 38 mln 337 tys. 727 zł brutto. Natomiast konsorcjum firm EKO-Myśl i TRANS-KOM zaoferowało 40 mln 176 tys. 494 zł za odbiór odpadów. Jeżeli chodzi o Gorzów, to tutaj na drugim miejscu znalazła się firma Inneko. Na sektor II ZCG MG-6 przeznaczył 42 mln 473 tys. 524 zł. brutto, a Inneko zaoferowało 40 mln 200 tys. 146 zł brutto, z kolei na sektor III w budżecie ZCG MG-6 zapisano 45 mln 734 tys. firma Inneko chce 46 mln 164 tys. 541 zł brutto.

- Musimy sprawdzić czy oferta konsorcjum firm EKO-Myśl i TRANS-KOM w sektorze I oraz firmy Inneko w sektorze II i III spełniają wymogi formalne i możemy rozstrzygnąć przetarg – mówi Szczepańska. Pod uwagę brane jest również unieważnienie postępowania, jeżeli oferty firm nie będą spełniać wymogów formalnych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości