• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 15 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Będzie mniej koszenia traw w mieście

9 maja 2022, 09:58
fot. archiwum
Drugi rok z rzędu władze Gorzowa zamierzają ograniczyć koszenie trawników na terenie miasta. Koszenie trawy odbędzie się około 3-4 razy w roku na terenach płaskich. Natomiast w rejonie placów zabaw, skrzyżowań, przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych trawa będzie koszona częściej ze względów bezpieczeństwa.

Temat koszenia trawników wzbudził w ubiegłym roku wiele emocji wśród mieszkańców Gorzowa. Jedna grupa mieszkańców popierała decyzję władz Gorzowa dotyczącą ograniczenia koszenia miejskich trawników. Natomiast druga część gorzowian skarżyła się na wysoką trawę i chwasty. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Czytelnik: Gorzów tonie w trawie i chwastach”.

Jak się okazuje, również w tym roku władze Gorzowa zdecydowały, że koszenia trawników będzie po prostu mniej, niż w ubiegłych latach. - Wydział gospodarki komunalnej i transportu publicznego odpowiedzialny za miejską zieleń, zaplanował w obecnym sezonie koszenie trawników 3-4 razy na terenach płaskich w parkach, skwerach i w pasach przyulicznych oraz 2-3 razy na skarpach. W związku z różnorodnym charakterem roślinności oraz ekspozycji i uczęszczania terenów, ilość zabiegów koszenia będzie modyfikowana. Główne ciągi komunikacyjne lub ich części mogą być koszone 5 czy 6 razy, a inne z kolei ograniczane do 2 lub 3 razy – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

W pierwszej kolejności zaplanowano wykoszenie ciągów komunikacyjnych, po to aby zachować widoczność w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych. Podobnie będzie w często odwiedzanych fragmentach parków i skwerów miejskich oraz w okolicach placów zabaw. Następnie koszenie będzie kontynuowane na pozostałych terenach trawiastych tak, żeby pierwszy cykl koszenia zakończyć w pierwszym tygodniu czerwca.

- Kolejne koszenia będą uruchamiane w miarę potrzeb w zależności od warunków pogodowych i wzrostu traw. Drugie koszenie planuje się wykonać w czerwcu, trzecie w sezonie wakacyjnym, a czwarte we wrześniu – opowiada Ciepiela.

Wyjątkiem pozostaje rejon centrum miasta, z parkiem Wiosny Ludów, gdzie plan koszenia trawników, polega na utrzymaniu trawy nie wyższej niż 10 cm. Z kolei, na terenach nad Wartą zabiegi te mają zostać wykonane czterokrotnie. W obrębie centrum miasta, ze względu na reprezentacyjny charakter terenu, wydział gospodarki komunalnej i transportu publicznego proponuje zmniejszenie ilości koszeń jedynie miejscowo, na terenach nadwarciańskich, czyli na błoniach przy ulicy Fabrycznej, na Wale Okrężnym, przy ulicy Teatralnej, na skwerze przy ulicy Chodkiewicza. Tutaj koszenia będą ograniczone do 2-3 razy w roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości