• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Czy gorzowianie jeżdżą wolniej? Policja podała statystyki

1 kwietnia 2022, 11:05, mk
źródło: Komenda Miejska Policji w Gorzowie
Czy nowe, wyższe mandaty spowodowały, że kierowcy w Gorzowie jeżdżą rozważniej? Statystyki pokazują, że tak się dzieje, chociaż wciąż zatrzymywanych jest sporo kierujących, którzy za nic mają ograniczenia prędkości. A takie lekceważenie jest bardzo kosztowne.

 

W pierwszym kwartale obecnego roku, w porównaniu do tego samego okresu w roku 2021, mniej jest przypadków przekroczenia prędkości (1760-2021 rok, 1460-2022 rok). Nie oznacza to jednak, że policjantom brakuje pracy. 

- Codziennie, tylko za przekroczenie prędkości, zatrzymywanych jest średnio 16 kierowców. To duża grupa osób, która lekceważy przepisy. Dlatego mundurowi z jeszcze większą determinacją realizują zadania, by poprawiać bezpieczeństwo w ruchu drogowym - mówi Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

 Policjanci regularnie kontrolują prędkość kierowców na różnych ulicach Gorzowa Wielkopolskiego i w jego okolicach. To także miejsca wskazywane przez samych mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Sugestie społeczeństwa są dla policjantów bardzo ważne. Po ilości zgłoszeń widać, że wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna jest zbyt szybka jazda.

Zmianę nawyków kierujących zauważalna jest też przez osoby używające aplikacji ostrzegających przed fotoradarami lub lotnymi patrolami policji. Jak wynika ze statystyk Yanosika, udział przekroczeń prędkości na terenie zabudowanym i niezabudowanym spadł o 6,54% w porównaniu z 2021 rokiem. Największa poprawa stylu jazdy jest widoczna w terenie zabudowanym – tutaj nastąpił 11% wzrost poprawności jazdy kierowców w tym roku.

Od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:

przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych

przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych

przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych

przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych

przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych

przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych

przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych

przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych

przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych

przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych

Pojedyncze przypadki kierowców, zatrzymywanych zwłaszcza przez grupę SPEED potwierdzają, że patrole ruchu drogowego na ulicach Gorzowa i w jego okolicach są niezbędne. - Działania, podczas których policjanci skupiają się na prędkości, są często realizowane, bo od lat zbyt szybka jazda jest powodem wielu drogowych tragedii. Funkcjonariusze nie odpuszczają i w razie konieczności sięgają nie tylko po bloczki mandatowe, ale także kierują wnioski do sądu, który w ramach własnych kompetencji może nałożyć wyższą grzywnę - wyjaśnia Grzegorz Jaroszewicz.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości