• Dziś /-2°
  • Jutro /-1°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ogromne wsparcie lubuskich strażaków. Tony sprzętu pojadą do strażaków z Ukrainy [zdjęcia]

28 lutego 2022, 13:28
fot. OSP Bogdaniec
Strażacy z województwa lubuskiego przekażą strażakom z Ukrainy tony sprzętu niezbędnego do gaszenia pożarów i pomocy rannym cywilom. W zbiórkę sprzętu aktywnie włączyły się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które chociaż same za wiele nie mają, to postanowiły wesprzeć ukraińskich strażaków.

W sobotę 26 lutego komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. O włączenie się do akcji strażaków z województwa lubuskiego zaapelował również lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie. - Ukraińscy strażacy podejmują działania ratownicze w obliczu ataków wojennych na ich kraj. Gorąco zachęcam do zbiórki. Wspomóżmy potrzebujących na Ukrainie – mówił Patryk Maruszak, lubuski komendant PSP. 

Na odzew strażaków z województwa lubuskiego nie trzeba było długo czekać. Poszczególne jednostki od razu przystąpiły do zbiórki rzeczy. W akcję zaangażowali się nie tylko strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, ale przede wszystkim strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy postanowili oddać własny sprzęt, chociaż sami nie mają go za wiele.

- Na apel komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka została ogłoszona akcja wsparcia dla ukraińskich strażaków poprzez przekazanie sprzętu pożarniczego według zapotrzebowania przesłanego ze strony ukraińskiej. Dlatego i my postanowiliśmy wesprzeć ukraińskich strażaków przekazując odzież specjalną typu NOMEX, strażackie buty specjalne, hełmy strażackie, rękawice strażackie, rękawice ochronne dla ratowników, kominiarki pod hełmy strażackie – relacjonują strażacy z OSP Bogdaniec.

Jak się okazało, ogłoszona zbiórka przerosła oczekiwania Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie. - Z wielką dumą mogę powiedzieć, że odzew strażaków z województwa lubuskiego przerósł nasze oczekiwania. Cały sprzęt zbieramy w jednym miejscu, segregujemy i pakujemy na palety. Tak aby dostarczyć ten sprzęt w okolice ukraińskiej granicy. Jest to przede wszystkim sprzęt związany z gaszeniem pożarów, odcinki węży, prądownice, torby medyczne, kamery termowizyjne, agregaty prądotwórcze, hełmy pożarnicze, hełmy bojowe, ubrania bojowe, rękawice. W chwili obecnej mamy już przeliczony ten sprzęt, zajmuje on około 100 europalet. To daje obraz 3-4 samochodów ciężarowych i 2 przyczep – opowiada st. bryg. Patryk Maruszak, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie.

Cały sprzęt jest zwożony do Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie, gdzie jest następnie segregowany i pakowany. W najbliższych dniach transport wyruszy na teren Ukrainy, gdzie zostanie przekazany ukraińskim strażakom.

Ponadto lubuscy strażacy są w trakcie analizy tego czy mogą przekazać stronie ukraińskiej samochody pożarnicze. - Dostaliśmy 16 propozycji od OSP z terenu województwa lubuskiego. Tutaj chodzi nie tylko o ilość, ale również o jakość. Jak będziemy przygotowani, to przekażemy ten sprzęt stronie ukraińskiej. Warto również podkreślić, że na granicy polsko-ukraińskiej pracują 3 autobusy straży pożarnej z województwa lubuskiego – opowiada komendant Maruszak. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

1/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

2/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

2/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

3/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

3/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

4/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

4/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

5/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

5/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

6/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

6/6 Rzeczy przekazane przez OSP Bogdaniec dla strażaków z Ukrainy

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości