• -1 /-5°
  • Dziś -1°/-7°
  • Jutro -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Nowe przedszkole i podstawówka nie zostaną wybudowane, bo się nie opłaca?

28 lutego 2022, 12:21
fot. archiwum
Mieszkańcy os. Europejskiego w Gorzowie mogą zapomnieć na jakiś czas o budowie nowego przedszkola i szkoły podstawowej na osiedlu. Miasto tłumaczy, że do nowej szkoły chodziłaby zbyt mała liczba dzieci, a placówka generowałaby zbyt wysokie koszty.

Na początku lutego portal gorzowianin.com informował o tym, że gorzowscy radni dopominają się o budowę przedszkola i szkoły podstawowej na os. Europejskim. W końcu o potrzebie budowy tych placówek na os. Europejskim mówiło się już od 2017 roku.  Dlatego też przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Jan Kaczanowski wspólnie z radnym Marcinem Kurczyną z klubu Gorzów Plus postanowili napisać petycję do prezydenta Gorzowa acka Wójcickiego w sprawie utworzenia na osiedlu kolejnych oddziałów przedszkolnych oraz budowy szkoły podstawowej. W ubiegłych latach podobne interpelacje pisał radny Sebastian Pieńkowski z Prawa i Sprawiedliwości czy Paulina Szymotowicz z Platformy Obywatelskiej.

Co na to miasto? Jak się okazało, władze Gorzowa rezygnują na ten moment z budowy przedszkola i szkoły podstawowej na os. Europejskim. A wszystko przez to, że do nowo wybudowanej szkoły chodziłaby zbyt mała liczba dzieci i byłby problem z pozyskaniem kadry pedagogicznej. Najprościej mówiąc, taka inwestycja obecnie po prostu się miastu nie opłaca.

- W 2021 roku miasto Gorzów przeprowadziło szczegółową analizę dotyczącą zasadności budowy przedszkola i szkoły podstawowej na os. Europejskim. Rozwój osiedla spowodował duże zapotrzebowanie mieszkańców w zakresie eudkacji na etapie wychowania przedszkolnego. Dlatego na osiedlu powstało przedszkole publiczne "Przyjazny Zakątek" do którego uczęszcza 100 dzieci. Liczba miejsc przygotowana do naboru na rok szkolny 2022/2023 w placówkach przedszkolnych w pełni zabezpiecza zapotrzebowanie. Natomiast budowa szkoły podstawowej zaspokoiłaby wprawdzie potrzeby mieszkańców osiedla, ale jednoczśnie spowodowałaby spadek liczby uczniów i oddziałów w pozostałych szkołach, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie - komentuje Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

Wiceprezydent Domagała podkreśla, że osiele Europejskie należy do obwodu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16 przy ul. Dunikowskiego 5. Jednak z danych pozyskanych od dyrektorów szkół podstawowywch wiadomo, że uczniowie z osiedla chodzą również do innych podstawówek na terenie miasta. Ponadto po zakończeniu budowy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej nastąpi tam przenieniesie szkół, które zajmują obecnie budynku przy ul. Okrzei 42. Docelowo na os. Piaski zostanie przeniesiony Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego i to spowoduje, że Szkoła Podstawowa nr 11 będzie miała do dyspozycji cały budynek przy ul. Stanisławskiego 2 i będzie mogła przyjąć dzieci z os. Europejskiego.

- Biorąc pod uwagę tempo rozbudowy os. Europejskiego w dłuższej perspektywie być może miasto Gorzów będzie zmuszone do utworzenia w tym rejonie szkoły podstawowej oraz oddziałów przedszkolnych. Informacje pozyskane z wydziału spraw obywatelskich o liczbie zameldowanych uczniów na osiedlu Europejskim w poszczególnych rocznikach potwierdzają, że szkoła byłaby kolejną placówką z małolicznymi klasami, a co za tym idzie będzie generować wysokie koszty utrzymania. Przyjmując, że szkoła miałaby ruszyć od 1 września 2023 roku, to do klasy pierwszej zostałby przeprowadzony nabór dla około 60 uczniów. Ponadto budowa szkoły na os. Europejskim spowoduje, że zmienią się obwody szkół, w tym Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16, a także znacząco zmniejszy się liczba kandydatów do szkół do których obecnie uczęszczają dzieci, co w połączeniu z nadchodzącym niżem demograficznym może przyczynić się do braku naboru do wcześniej wymienionych szkół. Dodatkowym wyzwaniem, w przypadku nowej szkoły będzie pozyskanie kadry pedagogicznej. Już w chwili obecnej w szkołach występuje bardzo duży problem wynikający z braku nauczycieli, zwłaszcza przedmiotów ścisłych – tłumaczy wieprezydent Domagała.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości