• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 18 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Radni dopominają się o budowę przedszkola i podstawówki na os. Europejskim

8 lutego 2022, 15:15
fot. archiwum
Gorzowscy radni Jan Kaczanowski i Marcin Kurczyna napisali do prezydenta Jacka Wójcickiego interpelację w sprawie budowy przedszkola i podstawówki na os. Europejskim. Radni podkreślają, że miasto powinno spełniać podstawowe zbiorowe potrzeby mieszkańców.

Osiedle Europejskie to najmłodsze i najbardziej dynamicznie rozwijające się osiedle w Gorzowie, które wybierają osoby młode oraz rodziny z dziećmi. Dlatego też dla mieszkańców Europejskiego ważne jest rozwijanie infrastruktury osiedla, tym bardziej że nowe bloki są budowane w ekspresowym tempie, a osiedle rozrasta się w stronę Gorzowskich Muraw i ul. Dobrej. Dlatego też od 2017 roku mówi się o potrzebie budowy przedszkola i żłobka na os. Europejskim, a docelowo nawet o budowie szkoły podstawowej.

Jeszcze niedawno wydawało się, że przedszkole ze żłobkiem zostanie wybudowane na działce o powierzchni 2 hektarów przy ul. Brukselskiej, Haskiej i Wiedeńskiej. W 2020 roku władze Gorzowa zapowiadały, że złożyły wniosek o dofinansowanie inwestycji i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to placówka zostanie wybudowana do końca 2022 roku. Niestety to się nie udało i z inwestycji nic nie wyszło. Jedynie we wrześniu 2021 roku udało się otworzyć przedszkole w budynku przy ul. Madryckiej, który został udostępniony przed dewelopera budującego osiedle.

Mamy początek 2022 roku, a na temat budowy żłobka i przedszkola na os. Europejskim jest cisza. Dlatego też przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Jan Kaczanowski wspólnie z radnym Marcinem Kurczyną z klubu Gorzów Plus postanowili napisać petycję do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego w sprawie utworzenia na osiedlu kolejnych oddziałów przedszkolnych oraz budowy szkoły podstawowej. W ubiegłych latach podobne interpelacje pisał radny Sebastian Pieńkowski z Prawa i Sprawiedliwości czy Paulina Szymotowicz z Platformy Obywatelskiej.

- Obecnie os. Europejskie zamieszkuje około 6 tys. gorzowianin, w tym około 2 tys. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Rozwój budownictwa mieszkaniowego w tej części naszego miasta powoduje zasiedlenie tego terenu głównie przez młode rodziny z małymi dziećmi. Zapewnienie możliwości kształcenia i opieki nad dziećmi jest dla mieszkańców tego osiedla w tej chwili najbardziej pożądane. Najbliższe funkcjonujące placówki opiekuńczo-wychowawcze nie zaspokajają potrzeb gorzowian zamieszkujących os. Europejskie. Dalsza rozbudowa osiedla jeszcze bardziej nasili potrzebę większej dostępności miejsc w przedszkolach i szkołach, a zadaniem własnym gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców – przekonuje radny Kaczanowski i Kurczyna.

Dlatego też radni apelują do prezydenta Wójcickiego o podjęcie jeszcze większych starań, które realnie przyczynią się do budowy oddziałów przedszkolnych i szkoły podstawowej na osiedlu Europejskim. Co na to miasto? Czekamy na odpowiedź w tej sprawie?

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości