• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/4°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 36 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Gorzów pomaga Ukrainie. Ruszają zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy

25 lutego 2022, 18:19
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Mieszkańcy Gorzowa ruszają z pomocą dla obywateli Ukrainy. Jedni organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, inni oferują schronienie pod swoim dachem. Gorzowianie chcą w ten sposób pokazać swoją solidarność z ogarniętym wojną krajem.

Do redakcjo portalu gorzowianin.com zgłaszają się czytelnicy, którzy dopytują się czy w Gorzowie zostanie uruchomiony punkt, w którym będą zbierane dary dla ogarniętej wojną Ukrainy. - Czy macie może jakieś informacje o zbiórce w Gorzowie dla uchodźców z Ukrainy? - dopytywała się czytelniczka Alicja. - Czy wiecie gdzie i w jaki sposób można pomóc obywatelom Ukrainy? Są jakieś zbiórki? - pytała się z kolei czytelniczka Karolina.

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób, które chcą pomóc. Takich zbiórek będzie kilka. Jedne są organizowane przez organizacje pozarządowe, inne przez samych obywateli Ukrainy, którzy mieszkają w Gorzowie.

Zbiórka Polskiego Czerwonego Krzyża

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, w Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Gorzowie Wielkopolskim została uruchomiona zbiórka żywności oraz rzeczy dla obywateli Ukrainy. Co jest potrzebne? żywność z długim terminem ważności, batony proteinowe, opatrunki oraz nowe koce, śpiwory, ręczniki. A także kosmetyki, artykuły higieniczne, łóżka polowe, wodę butelkowaną, materace. Artykuły zostaną przekazane osobom potrzebującym, które trafią do naszego rejonu.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Gorzowa oraz ościennymi gminami. Jeśli zbierzemy większą ilość artykułów oraz rzeczy przekażemy je do naszych punktów na granicy z Ukrainą – czytamy na stronie gorzowskiego oddziału PCK.  Rzeczy można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 do siedziby PCK przy ul. Chrobrego 28 (w podwórku) w Gorzowie. Całodobowy numer kontaktowy dla osób potrzebujących pomocy w naszym rejonie to 603 785 580.

Caritas - zbiórka darów dla dzieci z Ukrainy

Parafialny zespół Caritas wraz z przyjaciółki zachęca wszystkie osoby, których los dzieci z Ukrainy nie jest obojęty, do wzięcia udziału w zbiórce darów.

Zbiórka rozpocznie się w poniedziałek 28 lutego w świetlicy "Barka" przy ul. Żeromskiego 21 w Gorzowie. Rzeczy będzie można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 9-13 oraz 16-18.

Potrzebne są środki higieny osobistej takie jak mydło, szampon, pasta do zębów czy ręczniki. A także żywność długoterminowa - herbata, dżem, cukier, słodyczne, mleko, suszone owoce, makarony, słoiczki dla dzieci, mleko modyfikowane. Ponadto potrzebne są pieluchny, kremy, chusteczki nawilżane oraz zabawki, ubrania, koce i pościel. Kontakt: Ewa Wysocka tel 509 428 736 oraz Paulina Talarczyk tel. 785 982 123.

Zbiórka w restauracji Victoria na Chrobrego

Natomiast jeżeli ktoś chciałby przyjąć pod swój dach osoby uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy, może zgłosić się do specjalnego punktu informacyjnego, który uruchomiła Viktoria Kornienko, Ukrainka mieszkająca od 4 lat w Gorzowie. Punkt został uruchomiony w restauracji Victoria przy ul. Chrobrego 28.

W restauracji Vicotira prowadzona jest również zbiórka rzeczy - są to ubrania, środki higieny osobistej, koce, śpiwory czy żywność.

Magazyn darów przy Traugutta

Z kolei w poniedziałek 28 lutego ruszy magazyn przy ul. Traugutta 6. Na pierwszym piętrze pawilonu, gdzie kiedyś działał bar Muszelka zostanie uruchomiony punkt zbiórki darów. Wolontariusze będą sortować dary, a następnie je pakować i przygotowywać do transportu. 

 Będziemy zbierać wszystko to, co może przydać się osobom będącym na Ukrainie. Na pewno chcemy zaangażować i zintegrować społeczność Gorzowa, aby pokazać, że jest w tym mieście energia oraz można wspólnie pomagać. Może to być żywność z długim terminem ważności czy też odzież - Jarosław Marciniak, prezes Fabryki Aktywności Młodych.

Potrzebne będą m.in. środki higieny osobistej, ręczniki, odzież zarówno dla dorosłych jak i dzieci, pampersy, ciepła bielizna, koce, śpiwory czy też latarki, baterie, świeczki czy zapalniczki.

Prywatna zbiórka dla punktu pomocy w Przemyślu

Jedną z prywatnych zbiórek organizuje Olena Wilgucka Makarenko, Ukranika mieszkająca w Gorzowie. Przez sobotę 26 lutego i niedzielę 27 lutego będzie zbierała najpotrzebniejsze rzeczy, które trafią następnie w poniedziałek 28 lutego do punktu pomocy w Przemyślu.

Chodzi przede wszystkim o pomoc dzieciom i kobietom. Co jest potrzebne? Przede wszystkim ubranka dziecięce również dla niemowląt, ciepłe koce, przybory higieniczne, pampersy, serwetki, słodycze i zabawki. Jeżeli ktoś chce pomóc, powinien kontaktować się bezpośrednio z panią Oleną pod numerem telefonu 881620827, natomiast rzeczy można przynosić do mieszkania przy ul. Oginskiego 107/5 w Gorzowie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości