Od początku lutego poziom wody w rzece Warcie w Gorzowie systematycznie się podwyższa. Jeszcze we wtorek 8 lutego wodowskaz koło Mostu Lubuskiego pokazywał, że poziom wody w rzece Warcie wynosił 340 cm. Natomiast w piątek 25 lutego poziom wody wyniósł 392 cm, czyli przekroczył stan ostrzegawczy o 2 cm. Z kolei stan alarmowy to 470 cm.
Jednak nie ma się czego obawiać, ponieważ co roku wraz z nadchodzącą wiosną poziom wody w rzece jest wysoki i zalewa dolne bulwary. Dla porównania, w lutym 2018 roku, czyli 4 lata temu był przekroczony stan alarmowy, a wodowskaz koło Mostu Lubuskiego wskazywał 462 cm (wówczas stan alarmowy wynosił 440 cm).
Warto podkreślić, że rzeka Warta już nie jeden raz była wysoko i obecnie przekroczony stan alarmowy, to nic w porównaniu z tym, co działo się na rzece w 1979 roku. Wówczas wodowskaz pokazywał 576 cm. Jednak absolutny rekord odnotowano 2 kwietnia 1888 roku, kiedy stan Warty wynosił aż 689 cm.
Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
![]() |
Anita Lipnicka w Gorzowie
11 grudnia 2023
kup bilet |
![]() |
Soyka Kwartet
11 grudnia 2023
kup bilet |
![]() |
Johann Strauss i Przyjaciele - Wielka Gala Wiedeńska - Balet, Soliści, Orchestra
11 lutego 2024
kup bilet |
![]() |
Ania Dąbrowska - Koncert
13 lutego 2024
kup bilet |