Wiadomości

Sukces gorzowskiego programu in vitro

27 stycznia 2022, 09:44
Pary z Gorzowa, które zmagają się z problemem niepłodności mogą zgłaszać się do programu in vitro. W ubiegłym roku kwalifikację przeszło 10 par, a jedna z nich spodziewa się już dziecka.

Po wielu latach walki o uruchomienie miejskiego programu in vitro, mieszkańcy Gorzowa w końcu mogą korzystać z pomocy w ramach programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Gorzowa w latach 2021-2024".  Program in vitro dla par z Gorzowa ruszył we wrześniu 2021 roku. 

Wydział spraw społecznych, który odpowiada za realizację programu przedstawił informację o pierwszych efektach. W 2021 roku zgłoszenie do kliniki współpracującej z gorzowskim programem przesłało 18 par, natomiast kwalifikację medyczną przeszło już 10 par. Złożyły one wnioski do Urzędu Miasta Gorzowa o przyznanie dofinansowania. Wszystkie 10 par otrzymało decyzję pozytywną. Natomiast trzy pary, które starania o włączenie do programu rozpoczęły w 2021 roku, przekazały informację, że przystąpią do programu w 2022 roku.  Program daje też możliwość leczenia niepłodności. Z tej możliwości skorzystało 7 par.

- Program dopiero się rozkręca, ale już przyniósł już pierwsze efekty. Dostaliśmy potwierdzenie o pierwszej ciąży, pary uczestniczącej w programie. To dla nas wspaniała wiadomość. Dobrze rozpoczyna się też realizacja programu w 2022 roku - mówi Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa. 

W styczniu 2022 roku do wydziału spraw społecznych trafiły już 2 kolejne wnioski o udzielenie dofinansowania. Oba zostały rozpatrzone pozytywnie. - Mamy nadzieję, że w tym roku i w latach kolejnych program przyniesie jeszcze radość jeszcze wielu gorzowskim rodzinom – podkreśla wiceprezydent Domagała. 

Uczestnicy programu mają prawo do skorzystania z jednorazowego dofinansowania w wysokości do 5 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub jednorazowego dofinansowania w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka. Program będzie realizowany do 2024 roku, a miasto przeznaczył na jego realizację 1 mln 860 tys. zł. Więcej na temat tego, jak otrzymać dofinansowanie oraz jakie kryteria trzeba spełnić przeczytasz TUTAJ.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości