• Dziś 10°/3°
  • Jutro /4°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Sukces gorzowskiego programu in vitro

27 stycznia 2022, 09:44
Pary z Gorzowa, które zmagają się z problemem niepłodności mogą zgłaszać się do programu in vitro. W ubiegłym roku kwalifikację przeszło 10 par, a jedna z nich spodziewa się już dziecka.

Po wielu latach walki o uruchomienie miejskiego programu in vitro, mieszkańcy Gorzowa w końcu mogą korzystać z pomocy w ramach programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Gorzowa w latach 2021-2024".  Program in vitro dla par z Gorzowa ruszył we wrześniu 2021 roku. 

Wydział spraw społecznych, który odpowiada za realizację programu przedstawił informację o pierwszych efektach. W 2021 roku zgłoszenie do kliniki współpracującej z gorzowskim programem przesłało 18 par, natomiast kwalifikację medyczną przeszło już 10 par. Złożyły one wnioski do Urzędu Miasta Gorzowa o przyznanie dofinansowania. Wszystkie 10 par otrzymało decyzję pozytywną. Natomiast trzy pary, które starania o włączenie do programu rozpoczęły w 2021 roku, przekazały informację, że przystąpią do programu w 2022 roku.  Program daje też możliwość leczenia niepłodności. Z tej możliwości skorzystało 7 par.

- Program dopiero się rozkręca, ale już przyniósł już pierwsze efekty. Dostaliśmy potwierdzenie o pierwszej ciąży, pary uczestniczącej w programie. To dla nas wspaniała wiadomość. Dobrze rozpoczyna się też realizacja programu w 2022 roku - mówi Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa. 

W styczniu 2022 roku do wydziału spraw społecznych trafiły już 2 kolejne wnioski o udzielenie dofinansowania. Oba zostały rozpatrzone pozytywnie. - Mamy nadzieję, że w tym roku i w latach kolejnych program przyniesie jeszcze radość jeszcze wielu gorzowskim rodzinom – podkreśla wiceprezydent Domagała. 

Uczestnicy programu mają prawo do skorzystania z jednorazowego dofinansowania w wysokości do 5 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub jednorazowego dofinansowania w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka. Program będzie realizowany do 2024 roku, a miasto przeznaczył na jego realizację 1 mln 860 tys. zł. Więcej na temat tego, jak otrzymać dofinansowanie oraz jakie kryteria trzeba spełnić przeczytasz TUTAJ.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości