• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

10-latka zatruła się czadem. Brat apeluje: rodzice zamontujcie czujki!

25 grudnia 2021, 20:50
fot. archiwum
W Wigilię do szpitala trafiła 10-letnia Julia, która zatruła się tlenkiem węgla. Jej brat podkreśla, że gdyby w mieszkaniu była zamontowana czujka czadu, nie doszłoby do tego zdarzenia. Dlatego też apeluje do innych osób, aby montowały w swoich domach czujki.

W sobotę portal gorzowianin.com informował, że w wigilijne popołudnie 15-latka zatruła się tlenkiem węgla w jednym z mieszkań przy ul. Zamenhofa. Wszystko przez niesprawną termę gazową, niestety w mieszkaniu nie było czujki czadu. Więcej na temat tego zdarzenia przeczytasz w artykule "Gorzów: 15-latka zatruła się czadem".

Niestety do portalu gorzowianin.com dotarła wiadomość o kolejnym zatruciu czadem w Wigilię. Tym razem w jednym z mieszkań przy ul. Chrobrego tlenkiem węgla zatruła się 10-letnia dziewczynka. Powód? Niesprawna terma gazowa i brak czujki czadu. O całej sprawie poinformował nas pan Piotr, brat 10-letniej Julii, który zwrócił się z apelem do mieszkańców Gorzowa.

- Apeluje do rodziców zamontujcie w swoich domach czujniki czadu. Wigilia to cudowny czas. Opłatek, choinka, prezenty. Niestety dla mojej 10-letniej siostry Julii ten dzień okazał się jednym z najgorszych dni tego roku. W trakcie kąpieli straciła przytomność, po przybyciu pogotowia ratunkowego okazało się, że nastąpiło zatrucie czadem. Gdyby w łazience zamontowany był czujnik czadu, nie doszłoby do tego zdarzenia. Apeluje do rodziców zamontujcie w swoich domach czujniki, nie będziecie musieli przechodzić tego co my. Siostrzyczko głowa do góry, kolejna Wigilia na pewno będzie bezpieczna. W domu czekają rodzice i zamontowany czujnik czadu – mówi pan Piotr, brat 10-letniej Julii, która zatruła się tlenkiem węgla.

Również portal gorzowianin.com przyłącza się do apelu naszego czytelnika – czujka czadu może uratować życie nasze lub naszych najbliższych. Wielokrotnie na portalu umieszczaliśmy również apel strażaków, aby zamontować jedną czujkę w pomieszczeniu gdzie znajduje się terma gazowa, ponieważ czad nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły - jest bezwonny i bezbarwny.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

- przy niskim stężeniu - przymglenie świadomości, niepamięć wsteczna, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, uczucie odurzenia, nudności

- przy średnim stężeniu - znaczne przymglenie świadomości aż do utraty przytomności, wzmożone odruchy, wymioty, wzrost częstości i głębokości oddechu

- przy wysokim stężeniu - utrata przytomności, napady drgawek, kurcze mięśni, spadek czynności oddechowej, sinica, wstrząs z przyśpieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia.

W pomieszczeniach zamkniętych, przy bardzo wysokim stężeniu tlenku węgla, już po kilku wdechach może nastąpić tzw. zatrucie błyskawiczne, prowadzące do zgonu. Przy takich stężeniach śmierć może nastąpić natychmiast, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości