• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25
Wiadomości

Sylwia i Weronika zawiozą nas do Zbąszynka

7 października 2021, 12:55
fot: Beata Meler/Kolej oczami nastawniczego
Kolejna „rewolucja” na gorzowskich torach kolejowych. Spółka Polregio sprowadza do naszego regionu dwa niemieckie składy Düwag Wadloper. Spalinowe zespoły trakcyjne mają obsługiwać połączenie Gorzów Wielkopolski - Zbąszynek.

Po serii awarii najnowszych impulsów i po ostatnim wypadku drogowym pomiędzy Bogdańcem a Nowinami Wielkimi nasz regionalny przewoźnik sięga do rezerw. Wybór padł na niemieckie składy Düwag Wadloper. Pojazdy, które wyprodukowano na początku lat 80. poprzedniego stulecia, przeszły gruntowną modernizację w 2012 roku. 

Do Gorzowa - jak zapewnia Paweł Nijaki, rzecznik prasowy Polregio, Lubuskiego Zakład w Zielonej Górze - mają trafić dwa składy SN82 - jest to jednoczłonowy spalinowy zespół trakcyjny, który ma 61 miejsc siedzących. 

- Pojazdy Düwag Wadloper zostały wypożyczone od grupy SKPL do realizacji połączeń na trasie Gorzów Wielkopolski - Zbąszynek. W dniu dzisiejszym dotarł do nas jeden pojazd jednoczłonowy DH1 o oznaczeniu SN 82-003 (Weronika). Na początku przyszłego tygodnia na lubuskich torach pojawi się również pojazd DH1 SN 82-002 (Sylwia) - informuje Paweł Nijaki.

"Weronika" była widziana w okolicach Gorzowa przez lokalnych miłośników kolei. To oni zasygnalizowali, że niebawem pojawi się on na regularnych trasach. Teraz prowadzone są szkolenia maszynistów.

- Składy przewidziane są do realizacji połączeń pasażerskich na odcinku Gorzów Wielkopolski - Zbąszynek od najbliższego wtorku 12 października br. - informuje Paweł Nijaki. 

Do tej pory na trasie z Gorzowa do Zbąszynka bardzo często wykorzystywane były tzw. żelazka, czyli równie wiekowe pojazdy SA105. Niewielki pojazd mógł zabrać na swój pokład nie więcej niż 50 osób. Teraz komfort podróżnych ma się znacząco polepszyć. Nowe - stare składy mają o wiele wygodniejsze fotele i więcej przestrzeni. Są też przystosowane do przewozu rowerów.

Wnętrze składu SN82

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości