• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Dwa lata temu paliwo było o złotówkę tańsze! Zbliżamy się do rekordów

5 października 2021, 11:54, red
Pamiętacie, ile kosztowało paliwo 2 lata temu? Na stacjach w Gorzowie ceny były niskie. Litr benzyny bezołowiowej mogliśmy kupić za mniej niż 5 złotych. Teraz zbliżamy się do historycznych rekordów.

W 2019 roku, czyli tylko dwa lata temu na większości gorzowskich stacji litr benzyny bezołowiowej kosztował 4,72 zł! To ponad złotówkę mniej, niż teraz. Od kilku lat na portalu gorzowianin.com w zakładce PALIWA można sprawdzać aktualne ceny. Na wykresie widać tendencje z ostatnich 30 dni, ale my sięgnęliśmy głębiej do archiwum. Pod lupę wzięliśmy ceny z kwietnia 2019 roku. Oto jak wyglądały ceny w Gorzowie:

4,99 za litr to cena z czwartkowego poranka na Tesco. Później w zestawieniu jest OTL przy Szpitalnej (5,06) i stacja policyjna przy Wróblewskiego (5,08). Najdrożej? BP, Shell i Neo. Rekord pobiła stacja przy Grobla, tam za litr benzyny musimy zapłacić aż 5,32.

Szybko możemy wiec policzyć jak np. podrożała podróż np. w najbliższe góry naszym własnym samochodem. Do wyliczeń przyjęliśmy średniej klasy samochód osobowy, który na trasie szybkiego ruchu spala 7,6 litra benzyny bezołowiowej. Trasa z Gorzowa do Szklarskiej Poręby do 305 kilometrów w jedną stronę. W obie strony daje to nam 610 kilometrów. Samochód zużyje więc 46 litrów paliwa. Jakie są różnice?

Tankując w kwietniu 2019 roku na stacji paliw Tesco koszt paliwa na trasie Gorzów - Szklarska Poręba - Gorzów wyniósłby w przybliżeniu 230 złotych. Tankując dziś paliwo na stacji Moya (która powstała w miejsce stacji Tesco) zapłacilibyśmy za tę samą ilość paliwa 267 złotych. Pamiętajmy, że ówczesne Tesco, jak i obecna Moya należą/należały do najtańszych w mieście. W przypadku tankowania na stacjach sieciowych koszty te byłyby wyższe.

Czy w Gorzowie są jeszcze tanie stacje paliw? Ja wszyscy wiemy, tanio już było i niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało być, choć odrobinę taniej. Jak czytamy na branżowym portalu e-petrol.pl, ceny na stacjach zbliżają się do historycznych rekordów i wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych tygodniach zostaną one pobite. Jako pierwszy nowe historyczne maksima cenowe powinien ustanowić autogaz, ale benzyna i diesel nie zostają daleko w tyle. Coraz droższa ropa naftowa i słabnąca w relacji do dolara złotówka jasno wskazują kierunek zmian cen na stacjach paliw w Polsce.

Aktualne ceny paliw w naszym mieście znajdzie na naszej stronie internetowej w zakładce PALIWA.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości