• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie rozwiąże problemy z inwestycjami w Gorzowie?

23 września 2021, 11:01
fot. archiwum Urzędu Miasta
Przygotowanie inwestycji w Gorzowie i nadzór nad ich realizacją pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też prezydent Jacek Wójcicki chce utworzenia spółki Gorzowskie Inwestycje Miejskie, która zajmie się przygotowaniem dokumentacji potrzebnej do ogłoszenia przetargu, uzyskiwaniem niezbędnych pozwoleń czy nawet nadzorowaniem poszczególnych inwestycji. Jednak czy miejska spółka inwestycyjna zostanie powołana, będzie zależało od tego jak zagłosują radni podczas wrześniowej Sesji Rady Miasta Gorzowa.

W połowie 2021 roku prezydent Jacek Wójcicki zaczął mówić o tym, że chce utworzyć w Gorzowie miejską spółkę inwestycyjną, która będzie zajmowała się przygotowywaniem, prowadzeniem i nadzorowaniem miejskich inwestycji, tak jak ma to miejsce w Poznaniu, Wrocławiu czy Szczecinie. Wszystko przez to, że inwestycje przygotowane przez wydziały urzędu pozostawiają wiele do życzenia jeżeli chodzi o przygotowanie i realizację. Natomiast spółka będzie mogła zatrudniać inżynierów, których nie może zatrudnić urząd.

Teraz plan prezydenta Jacka Wójcickiego może wejść w życie, ale wszystko będzie zależeć od tego jak zagłosują gorzowscy radni. W środę 29 września podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni będą głosowali nad podjęciem uchwały w sprawie utworzenia spółki komunalnej pod nazwą "Gorzowskie Inwestycje Miejskie" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli radni będą na „tak”, wówczas władze Gorzowa będą mogły utworzyć nową spółkę.

Jak czytamy w uchwale, do zadań spółki "Gorzowskie Inwestycje Miejskie" będzie należało wykonywania zadań własnych obejmujących sprawy dróg, ulic, organizacji ruchu, placów, parków, stadionów, pomocy społecznej, sportu, kultury, ochrony zdrowia, ochrony przyrody i środowiska, edukacji publicznej, targowisk, hal targowych, cmentarzy, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, wszelkich obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb miasta Gorzowa.

Mówiąc wprost, Gorzowskie Inwestycje Miejskie będą zajmować się kompleksową obsługą projektowania, budowy, rozbudowy, przebudowy i remontu w zakresie obsługiwanej inwestycji. Nadzorem organizacyjnym i technicznym nad prawidłowością wykonywania robót. A także uzyskiwaniem niezbędnych zezwoleń, decyzji i innych aktów prawnych wymaganych do realizacji i zakończenia inwestycji.

- Należy podkreślić, że obecnie realizacja szeroko podjętych zadań inwestycyjnych miasta Gorzowa jest prowadzona w dużym rozproszeniu poprzez poszczególne wydziały urzędu i jednostki organizacyjne. Chcemy, aby spółka miejska prowadziła w zamian za miasto inwestycje, aby prowadziła je sprawnie, szybko i terminowo. Dzięki temu pracownicy wydziału inwestycji przejdą do nowej spółki. Do tego zostaną zatrudnieni nowi ludzie, ponieważ inwestycji jest naprawdę bardzo dużo. To wszystko wpłynie na wzrost efektywności prowadzonych działań oraz obniżenie ponoszonych kosztów - tłumaczy Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości