• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 63 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Wirus HPV. Inne miasta już szczepią - czas na Gorzów

21 września 2021, 10:52, mk
1500 złotych. Tyle kosztuje całkowity koszt szczepionki, która diametralnie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HPV, który prowadzi do nowotworu szyjki macicy. Polska, jako jedyny kraje w UE, nie udostępnia szczepionki przeciwko wirusowi, ale w naszym województwie samorządu od dawna finansują program szczepień. Niestety brakuje w tym zestawieniu Gorzowa Wielkopolskiego.

Dlatego z interpelacją w sprawie rozpoczęcie prac nad przyjęciem nowego programu profilaktyki zdrowotnej "Szczepienia przeciwko wirusowi HPV w ramach profilaktyki raka szyjki macicy wśród dziewcząt" zwrócił się do prezydenta miasta Gorzowa radny Piotr Wilczewski.

HPV - zapewne mało osób zna ten skrót i wie, z czym jest związany. HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, czyli stan przed nowotworowy lub nowotwór szyjki macicy. 

- Gdyby szczepionka była dostępna, moglibyśmy uniknąć tych dramatów. Na raka szyjki macicy zapada rocznie w Polsce około 3 tysiące kobiet. Prawie połowa z nich umiera w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy - mówi radny Piotr Wilczewski.

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV. Na szczęście robią to samorządy. W województwie lubuskim program szczepień HPV wprowadziły samorządy Przytocznej, Pszczewa, Międzyrzecza, Zbąszynka, Krosna Odrzańskiego, Czerwieńska, Zielonej Góry, Świdnicy, Żar i Łęknicy.

Jak widać, brakuje tu Gorzowa Wielkopolskiego. - Liczę, że podobnie jak w przypadku In Vitro uda się wdrożyć program miejski jak tylko zwiększymy świadomość osób decyzyjnych w naszym mieście. Prace nad budżetem 2022 trwają, także zaczynamy starania. Potrzebę szczepień przeciwko HPV zgłosiłem już w interpelacji, ale czekam na odpowiedź - informuje radny Wilczewski.

Szczepienie przeciwko HPV najlepiej zaproponować dziewczynkom w wieku 11–12 lat, ponieważ prawdopodobieństwo zakażenia HPV (zakażenie drogą kontaktów seksualnych) w tym wieku jest znikome. Jeżeli szczepienia nie wykonano w tym okresie, szczepionka jest także zalecana dziewczętom w wieku 13–18 lat. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości