Dlatego z interpelacją w sprawie rozpoczęcie prac nad przyjęciem nowego programu profilaktyki zdrowotnej "Szczepienia przeciwko wirusowi HPV w ramach profilaktyki raka szyjki macicy wśród dziewcząt" zwrócił się do prezydenta miasta Gorzowa radny Piotr Wilczewski.
HPV - zapewne mało osób zna ten skrót i wie, z czym jest związany. HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, czyli stan przed nowotworowy lub nowotwór szyjki macicy.
- Gdyby szczepionka była dostępna, moglibyśmy uniknąć tych dramatów. Na raka szyjki macicy zapada rocznie w Polsce około 3 tysiące kobiet. Prawie połowa z nich umiera w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy - mówi radny Piotr Wilczewski.
Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV. Na szczęście robią to samorządy. W województwie lubuskim program szczepień HPV wprowadziły samorządy Przytocznej, Pszczewa, Międzyrzecza, Zbąszynka, Krosna Odrzańskiego, Czerwieńska, Zielonej Góry, Świdnicy, Żar i Łęknicy.
Jak widać, brakuje tu Gorzowa Wielkopolskiego. - Liczę, że podobnie jak w przypadku In Vitro uda się wdrożyć program miejski jak tylko zwiększymy świadomość osób decyzyjnych w naszym mieście. Prace nad budżetem 2022 trwają, także zaczynamy starania. Potrzebę szczepień przeciwko HPV zgłosiłem już w interpelacji, ale czekam na odpowiedź - informuje radny Wilczewski.
Szczepienie przeciwko HPV najlepiej zaproponować dziewczynkom w wieku 11–12 lat, ponieważ prawdopodobieństwo zakażenia HPV (zakażenie drogą kontaktów seksualnych) w tym wieku jest znikome. Jeżeli szczepienia nie wykonano w tym okresie, szczepionka jest także zalecana dziewczętom w wieku 13–18 lat.
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |