• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Przetarg na remont ul. Olimpijskiej i Trasy Nadwarciańskiej unieważniony. Wszystko przez błąd systemu

3 września 2021, 10:15
fot. archiwum
Władze Gorzowa unieważniły przetarg na remont ul. Olimpijskiej i Trasy Nadwarciańskiej. Wszystko przez awarię platformy zakupowej za pomocą której potencjalni wykonawcy mogli składać swoje oferty. To uniemożliwiło jednej z firm przystąpienie do przetargu. Dlatego też miasto jeszcze raz ogłosi postępowania przetargowe.

Pod koniec sierpnia władze Gorzowa otworzyły oferty, które wpłynęły do przetargu do przetargu na remont ul. Olimpijskiej oraz Trasy Nadwarciańskiej. Wydawało się, że pozytywne rozstrzygnięcie przetargów to tylko kwestia czasu, ponieważ w obu przypadkach zostały złożone oferty, które mieściły się w budżecie założonym przez miasto.

Niestety okazało się, że urzędnicy unieważnili przetarg na remont ul. Olimpijskiej i Trasy Nadwarciańskiej. Powód? „Postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego”.

O co właściwie chodzi? Okazało się, że w dniu, kiedy mijał końcowy termin składania ofert doszło do awarii systemu platformy zakupowej poprzez którą firmy mogą zgłaszać się do przetargu. Do Urzędu Miasta Gorzowa dotarł mail od jednej z firm, że nie może złożyć swojej oferty, ponieważ są przeciążone serwery. 

- Miasto wystąpiło do administratora Platformy Open Nexus o wyjaśnienie czy faktycznie w 30 sierpnia w godzinach składania ofert miała miejsce awaria systemu i czy nie było możliwości złożenia oferty. Do miasta wpłynęła informacja mailowa potwierdzająca awarię serwerów platformy zakupowej w godzinach 8:08- 9:11. Z wyjaśnień administratora wynika, że spowodowana była bardzo szybkim wysyceniem pamięci RAM przez co serwer przestał odpowiadać. Platforma nie była dostępna zarówno dla wykonawcy, jak i dla zamawiającego.

Awaria została usunięta o godz. 9:11, przed terminem otwarcia ofert. Zamawiający opublikował informację o kwotach jakie przeznaczył na realizację zamówienia i po godzinie 9:15 odszyfrował oferty, które były zarejestrowane na platformie. Awaria platformy za pomocą której prowadzone jest postępowanie nie była zawiniona przez miasto niemniej spowodowała, że zarówno Wykonawca, który zwrócił się z oficjalnym zawiadomieniem o niemożności złożenia oferty, jak również inni potencjalni wykonawcy nie mieli możliwości złożenia oferty. W ocenie zamawiającego fakt ten może mieć wpływ na wynik postępowania ponieważ zostaje ograniczona uczciwa konkurencja. Ponadto istnieje możliwość, że wykonawca, któremu system uniemożliwił złożenie oferty, mógłby złożyć ofertę, która mogłaby okazać się najkorzystniejsza – czytamy w uzasadnieniu unieważnienia przetargu. 

Dlatego też miasto zdecydowało o unieważnieniu przetargu. Nowe postępowanie na remont ul. Olimpijskiej i Trasy Nadwarciańskiej zostanie ogłoszone jeszcze we wrześniu. A to będzie oznaczało przesunięcie inwestycji w czasie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości