Wiadomości

Prace archeologiczne na Chrobrego zostały zakończone [zdjęcia]

17 sierpnia 2021, 08:56
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Trwa przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I. Odkrycia archeologiczne, które zostały odkopane przy ul. Chrobrego na wysokości Arsenału zostały zinwentaryzowane, a następnie zasypane. Tym samym wykonawca przebudowy drogi może ruszyć z dalszymi pracami.

Od kwietnia na przy ul. Chrobrego od skrzyżowania z ul. Jagiełły i Wybickiego do ul. Pocztowej były prowadzone prace archeologiczne. Te obfitowały w wiele znalezisk. Pracownia archeologiczna SG2, która prowadziła prace na wysokości Arsenału, odkryła fosę oraz mury miejskie z XIV wieku. Ponadto zostały odkryte fragmenty ceramiki z kultury pucharów lejkowatych oraz osady z okresu neolitycznego, fundamenty starej słodowni oraz fragmenty twierdzy obronnej z XVII wieku. Pod ziemią natrafiono również na fragmenty piwnic i kilka jam grobowych.

Wszystkie znaleziska zostały zinwentaryzowane, natomiast kości z jam grobowych zabezpieczone. Archeolodzy zakończyli już oficjalnie swoje prace na Chrobrego. To pozwoliło wykonawcy prac na zasypanie odkryć i ruszenie z dalszymi robotami. Teren na wysokości Arsenału został wyrównywany i przygotowywany pod prowadzenie prac naziemnych. Zdemontowany i zabezpieczony został pomnik Edwarda Jancarza.

Z kolei na odcinku ul. Wybickiego – ul. Łokietka montowane są tory tramwajowe. Przejazd samochodowy przez ul. Łokietka został zamknięty. Trwają tu prace podziemne i naziemne. Jednocześnie trwają prace nad konstrukcją mostową nad Kłodawką.

Odcinek od ul. 30 Stycznia do ul. Borowskiego jest niemalże kompletny. Większość prac związanych z ciągami jezdnymi i pieszymi została zrealizowana. Wzdłuż całego torowiska na słupach oświetleniowo-trakcyjnych, rozwieszono liny mocowań pod trakcję, przygotowując je do montażu.

Prace brukarskie realizowane są na odcinku od ul. Jagiellończyka do ul. Mickiewicza. Prace ziemne na skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza oraz na odcinku od Mickiewicza do budynku sądu zostały zakończone. Wykonawca przystąpi wkrótce do prac naziemnych. Na chwilę obecną jedynym nietkniętym inwestycyjnie odcinkiem pozostaje końcówka ul. Mieszka I – od wjazdu do sądu i przychodni do skrzyżowania z ul. Roosevelta.

Chociaż firma ZUE i FDO ma podpisany aneks do umowy na zakończenie prac do końca grudnia 2021 roku, to wykonawca chciałby zrealizować inwestycję szybciej, nawet w październiku. Wszystko przez to, że prace archeologiczne nie wpłynęły tak bardzo na poślizg w przebudowie drogi.

Fotoreportaż


1/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

1/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

2/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

2/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

3/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

3/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

4/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

4/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

5/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

5/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

6/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

6/6 Prace archeologiczne na Chrobrego zakończone

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości