Wiadomości

Jest postępowanie w sprawie niekorzystnych umów za prąd

17 lipca 2021, 21:35
fot. archiwum
Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzą obecnie postępowania wyjaśniające w sprawie oferowanych przez Enea S.A. umów, które były niekorzystne dla klientów. W tej sprawie interweniował Tomasz Gierczak, miejski rzecznik konsumentów w Gorzowie. Klienci przy podpisywaniu nowej umowy mogli zaoszczędzić 75 zł, a równocześnie stracić ponad tysiąc złotych.

Wiosną 2021 roku do mieszkańców Gorzowa i okolicznych miejscowości trafiały pisma od firmy Enea, która zachęcała do zmiany umowy na sprzedaż prądu. Firma gwarantowała stałe ceny przez 3 lata. Jednak w piśmie był brak informacji o dodatkowej opłacie handlowej w wysokości 30 zł miesięcznie. Informację o opłacie klient mógł znaleźć dopiero w pliku dokumentów przy podpisaniu umowy. Osoby, które chciały się wycofać się z nowej umowy, byłyby obciążone karą umowną w wysokości 1080 zł.

W tej sprawie postanowił interweniować miejski rzecznik praw konsumentów w Gorzowie. - Z analizy nowej taryfy wynika, że przy średnim zużyciu 2000 kWh/rok klient zyskuje 25 zł/rok na obniżeniu ceny, a traci 360 zł na rok na dodatkowej opłacie handlowej. To oznacza, że zamiast zyskać, traci na nowej umowie w sumie ok. 1000 zł przez 3 lata, o czym pracownicy Enea nie informują. Dlatego też o sprawie powiadomiłem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Regulacji Energetyki – mówił w kwietniu Tomasz Gierczak, miejski rzecznik konsumentów w Gorzowie. 

Dlatego też Tomasz Gierczak po licznych zgłoszeniach od mieszkańców przesłał do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie  o podejrzeniu stosowania przez spółkę Enea S.A. praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Jak się okazało, Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzą obecnie postępowania wyjaśniające w sprawie oferowanych przez  Enea S.A. umów z gwarancją stałej ceny prądu o czym poinformował na swoim profilu Tomasz Gierczak, miejski rzecznik konsumentów w Gorzowie. 

- Sprawa okoliczności w jakich zawierane są umowy sprzedaży energii elektrycznej z odbiorcami w gospodarstwach domowych oparte na promocyjnych ofertach jest obecnie przedmiotem postępowań wyjaśniająych, prowadzonych przez Zachodni Oddział Terenowy Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu oraz Delegaturę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Poznaniu. W toku tych postępowań Enea S.A. zadeklarowała wolę ścisłej współpracy z prezesem UOKIK w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości związanych z wprowadzeniem opłaty handlowej do zawieranych umów sprzedażowych. Co istotne, przedsiębiorstwo zadeklarowało rozważenie możliwości zmian i ulepszeń w zakresie obsługi klienta, przekazów marketingowych poprzedzających procesy zawierania umów. Po pozyskaniu wyjaśnień od przedsiębiorstwa energetycznego, niezwłocznie powiadomię pana rzecznika o przyjętych rozwiązaniach - czytamy w piśmie przesłanym przez Urząd Regulacji Energetyki.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości