Wiadomości

Jest postępowanie w sprawie niekorzystnych umów za prąd

17 lipca 2021, 21:35
fot. archiwum
Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzą obecnie postępowania wyjaśniające w sprawie oferowanych przez Enea S.A. umów, które były niekorzystne dla klientów. W tej sprawie interweniował Tomasz Gierczak, miejski rzecznik konsumentów w Gorzowie. Klienci przy podpisywaniu nowej umowy mogli zaoszczędzić 75 zł, a równocześnie stracić ponad tysiąc złotych.

Wiosną 2021 roku do mieszkańców Gorzowa i okolicznych miejscowości trafiały pisma od firmy Enea, która zachęcała do zmiany umowy na sprzedaż prądu. Firma gwarantowała stałe ceny przez 3 lata. Jednak w piśmie był brak informacji o dodatkowej opłacie handlowej w wysokości 30 zł miesięcznie. Informację o opłacie klient mógł znaleźć dopiero w pliku dokumentów przy podpisaniu umowy. Osoby, które chciały się wycofać się z nowej umowy, byłyby obciążone karą umowną w wysokości 1080 zł.

W tej sprawie postanowił interweniować miejski rzecznik praw konsumentów w Gorzowie. - Z analizy nowej taryfy wynika, że przy średnim zużyciu 2000 kWh/rok klient zyskuje 25 zł/rok na obniżeniu ceny, a traci 360 zł na rok na dodatkowej opłacie handlowej. To oznacza, że zamiast zyskać, traci na nowej umowie w sumie ok. 1000 zł przez 3 lata, o czym pracownicy Enea nie informują. Dlatego też o sprawie powiadomiłem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Regulacji Energetyki – mówił w kwietniu Tomasz Gierczak, miejski rzecznik konsumentów w Gorzowie. 

Dlatego też Tomasz Gierczak po licznych zgłoszeniach od mieszkańców przesłał do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie  o podejrzeniu stosowania przez spółkę Enea S.A. praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Jak się okazało, Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzą obecnie postępowania wyjaśniające w sprawie oferowanych przez  Enea S.A. umów z gwarancją stałej ceny prądu o czym poinformował na swoim profilu Tomasz Gierczak, miejski rzecznik konsumentów w Gorzowie. 

- Sprawa okoliczności w jakich zawierane są umowy sprzedaży energii elektrycznej z odbiorcami w gospodarstwach domowych oparte na promocyjnych ofertach jest obecnie przedmiotem postępowań wyjaśniająych, prowadzonych przez Zachodni Oddział Terenowy Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu oraz Delegaturę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Poznaniu. W toku tych postępowań Enea S.A. zadeklarowała wolę ścisłej współpracy z prezesem UOKIK w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości związanych z wprowadzeniem opłaty handlowej do zawieranych umów sprzedażowych. Co istotne, przedsiębiorstwo zadeklarowało rozważenie możliwości zmian i ulepszeń w zakresie obsługi klienta, przekazów marketingowych poprzedzających procesy zawierania umów. Po pozyskaniu wyjaśnień od przedsiębiorstwa energetycznego, niezwłocznie powiadomię pana rzecznika o przyjętych rozwiązaniach - czytamy w piśmie przesłanym przez Urząd Regulacji Energetyki.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości