• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Quo vadis lubuskie POLREGIO?

7 lipca 2021, 18:38, rt
Z Marzeną Karoń - p.o. dyrektor Lubuskiego Zakładu POLREGIO w Zielonej Górze rozmawia Robert Trębowicz, ekonomista, publicysta, specjalista ds. kolei. Twórca Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa.

Robert Trębowicz: Co Pani zdaniem było główną przyczyną serii odwołań i opóźnień pociągów w ostatnich miesiącach, w szczególności obsługiwanych spalinowymi zespołami trakcyjnymi ?

Marzena Karoń: Główną przyczyną odwołań pociągów POLREGIO w województwie lubuskim były usterki i awarie taboru. Zakupione w ostatnim czasie przez organizatora przewozów, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego pojazdy SA95-001 i 002, dedykowane połączeniom realizowanym na północy województwa, ulegały bardzo częstym awariom, co przekładało się na konieczność odwołania części pociągów. Kolejną przyczyną stanu połączeń regionalnych są również nieszczęśliwe wypadki na przejazdach kolejowych, do których dochodziło kilkakrotnie, co skutkowało kolejnymi długoterminowymi naprawami. Długi termin realizacji napraw wynikał również z opóźnień u kontrahentów i dostawców części w następstwie pandemii COVID-19 oraz braków personalnych w punktach utrzymania taboru.

R.T.: Jakie działania krótko i długoterminowe zamierza Pani podjąć, celem przywrócenia punktualności i stabilności połączeń, a tym samym poprawy wizerunku marki POLREGIO wśród mieszkańców?

M.K.: W najbliższym czasie wspólnie z organizatorem przewozów planujemy szereg działań, które w pozytywny sposób wpłyną na sytuację taborową w województwie lubuskim oraz na dalszą poprawę jakości realizowanych usług. Ważnym punktem „nowego otwarcia”, o którym wspomina Pan redaktor, jest przygotowywany przetarg na wykonanie części przeglądów i napraw przez podmioty zewnętrzną oraz wsparcie osobowe w zakresie technicznym i technologicznym innych Zakładów POLREGIO w celu poprawy wydajności wykonanych przeglądów i napraw. W chwili obecnej jesteśmy również po uzgodnieniach przeglądów z poziomu P3 na pięciu pojazdach w Zakładach Spółki. Na wspomnianych wcześniej pojazdach serii SA-95 przeprowadzana jest obecnie akcja naprawcza realizowana przez producenta pojazdów, firmę NEWAG. Nowe zatrudnienia to również temat bardzo istotny dla stabilnego rozwoju kolei regionalnej w województwie. W dalszym ciągu prowadzimy rekrutację nowej kadry w zakresie utrzymania pojazdów.

R.T.: Spalinowe zespoły trakcyjne: Jaki procent taboru jest wyłączony z eksploatacji z podziałem na: a) awarie, b) planowane przeglądy?

M.K.: Obecnie POLREGIO w województwie lubuskim realizuje połączenie za pomocą 22 autobusów szynowych. Wyłączonych z eksploatacji jest 31,81 proc. z nich – w wyniku awarii trzy pojazdy (stanowi to 13,63 proc. taboru spalinowego), w wyniku planowanych przeglądów cztery pojazdy (18,18 proc.).

Dziękuję za rozmowę.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości