• Dziś /-2°
  • Jutro /-1°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

„Gorzowiaki”, czyli szlakiem turystycznym po Gorzowie

3 lipca 2021, 16:17
fot. Marcin Kluwak
Zielona Góra ma swoje „Bachusiki”, a Gorzów będzie miał „Gorzowiaki”? Stworzenie 15 figurek z mosiądzu nawiązujących do historii miasta to pomysł jednego z mieszkańców Gorzowa ramach budżetu obywatelskiego 2022 w kategorii ogólnomiejskiej. Figurki miałyby zostać ustawione w różnych miejscach na terenie Gorzowa i tworzyć szlak turystyczny.

We wrześniu ruszy głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego 2022. Na liście pozytywnie zaopiniowanych zadań w ramach kategorii ogólnomiejskiej znalazło się 12 projektów. W poprzednich artykułach dotyczących budżetu obywatelskiego opisywaliśmy projekt budowy „Placu do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji” oraz projekt posadzenia 166 drzew w centrum Gorzowa metodą maszynową. 

Tym razem bierzemy pod lupę kolejną propozycję mieszkańca Gorzowa, którą jest zadanie pod hasłem „Gorzowiaki”, czyli wykonanie 15 figurek z mosiądzu o wysokości do 40 cm, które są ściśle związane z miastem i jego historią. 

- Lokalizacja figurek będzie ściśle związana z miejscami ważnymi dla miasta Gorzowa oraz mieszkańców. Ustawione zostaną w różnych miejscach miasta tworząc szlak ściśle powiązany z mapą. Rzeźby mają nawiązywać do charakterystycznych miejsc miasta oraz do jego historii i tradycji, a także aktywizować rodziny promując wspólne spędzanie czasu oraz aktywny tryb życia. Wraz z powstaniem rzeźb ma powstać także szlak turystyczny wraz z mapą turystyczna Gorzowa – czytamy w opisie projektu.

Proponowane lokalizacje oraz postacie

1. Dwóch panów z kasetą STILON – stary rynek

2. Pani z naleśnikiem – okolice Baru u Bartosza, ul. Łokietka 35

3. Temat z Ursusem – okolice Nova Park

4. Kobieta z torebką - Danuta Danielsson – okolice ul. Strzeleckiej

5. Pani z bułką z pieczarkami – okolice ul. Sikorskiego

6. Pan sprzątający loda – ul. Chrobrego 30

7. Świnka ze skrzydłami – okolice Askany

8. Tańcząca para – okolice „Letniej”, ul. Chrobrego 2A

9. Saturator – Wełniany Rynek

10. Bimbka – Zawarcie

11. temat otwarty – Bar Stop, Al. Konstytucji 3 Maja

12. temat otwarty – „Dołek”, willa Jaehnego

13. temat otwarty – Centrala Rybna, ul. Strzelecka

14. temat otwarty – Fabryka makaronu, ul. Kostrzyńska

15. temat otwarty – Szpital przy ul. Warszawskiej.

Szacunkowe koszty inwestycji to 481 tys. 750 zł. Druk 20 tys. sztuk mapy turystycznej - 57 tys. 750 zł, opracowanie tekstowe mapy - 4 tys. zł, wykonanie formy na odlew 15 sztuk figurek - 120 tys. zł. Z kolei projekt 15 szt. rzeźb, wykonanie i montaż - 180 tys. zł. Do tego dochodzi nadzór inwestorki - 60 tys. zł oraz konkurs - 60 tys. zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości