• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 48 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Takiej akcji w Gorzowie jeszcze nie było! Mieszkaniec chce, aby w centrum posadzono 160 drzew

1 lipca 2021, 19:35
fot. Anna Kluwak
Jeden z mieszkańców Gorzowa chce, aby w samym centrum miasta posadzić ponad 160 drzew i to wcale nie chodzi o małe drzewka w donicach, jak to ma miejsce obecnie na deptaku, ale o sadzenie dużych drzew metodą maszynową. Projekt został zgłoszony do budżetu obywatelskiego 2022 w ramach kategorii ogólnomiejskiej i przeszedł pozytywną weryfikację. Ma szansę na realizację, o ile zdobędzie największą liczbę głosów w swojej kategorii.

We wrześniu ruszy głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego 2022. Na liście pozytywnie zaopiniowanych zadań w ramach kategorii ogólnomiejskiej znalazło się 12 projektów. W poprzednim artykule dotyczącym budżetu obywatelskiego opisywaliśmy projekt budowy „Placu do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji”. Tym razem bierzemy pod lupę propozycję Krzysztofa Leśnickiego, społecznika, mieszkańca Gorzowa, który zgłosił do kategorii ogólnomiejskiej pomysł „Odtworzenie dawnych zadrzewień w centrum miasta”.

W opisie projektu czytamy, że w ramach inwestycji miałoby zostać przeprowadzone nasadzenie dużych drzew, głównie w rejonie centrum miasta. Nasadzone drzewa miałyby przeważnie dużych rozmiarów i odbywać się za pomocą sadzenia maszynowego, co szybko dałoby pozytywny efekt wizualny i zapewniłoby zacienienie ulic i chodników. Pożądane jest, aby drzewa objęte projektem nasadzać przy ulicach: w pasach zieleni, w lub przy chodnikach, w zatokach parkingowych. Według planu, drzewa miałyby pojawić się na działkach przy Starym Rynku, ul. Obotryckiej, Jagiełły, Dąbrowskiego, Sikorskiego czy Strzeleckiej.

- Akcja z wielkim rozmachem! Po raz pierwszy na taką skalę posadzimy naprawdę duże drzewa specjalnymi maszynami, zapewniając natychmiastowy efekt w postaci dużej ilości nowej zieleni i cienia. Posadzimy ponad 160 sztuk dużych i bardzo dużych drzew i to w centrum miasta! Z dbałością o to, co jest poprawimy warunki wegetacji 50 drzew rosnących w centrum miasta – zapowiada swój projekt mieszkaniec Gorzowa. 

Jakie to byłyby koszty? Przygotowanie to 20 tys. zł, Powiększenie nawierzchni przepuszczalnej i wykonanie 50 sztuk ścieków nawadniających przy istniejących drzewach (powierzchnia nawierzchni min. 4 m2) - 60 tys. zł. Wykonanie sadzenia 80 dużych drzew wraz z zabezpieczeniem sieci podziemnych, wykonaniem nawierzchni przepuszczalnych wokół drzew, wykonaniem rynien/ścieków nawadniających oraz pielęgnacją - 395 tys. zł. Wykonanie sadzenia 84 mniejszych drzew (obwód pnia 14-16 cm) wraz z zabezpieczeniem sieci podziemnych, wykonaniem nawierzchni przepuszczalnych wokół drzew, wykonaniem rynien/ścieków nawadniających oraz pielęgnacją - 130 tys. zł. Całkowity koszt tego projektu to 605 tys. zł.

Głosowanie internetowe ruszy 6 września i potrwa do 20 września. Każdy mieszkaniec Gorzowa może oddać tylko jeden głos w kategorii ogólnomiejskiej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości