• Dziś /-2°
  • Jutro /-1°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Tak według studentów powinien wyglądać plac centralny na os. Europejskim [wizualizacje]

14 czerwca 2021, 12:54
fot. Budnex/Politechnika Poznańska
Osiedle Europejskie w Gorzowie ciągle się rozrasta i przyciąga nowych mieszkańców. Lokalizacja zyskuje na atrakcyjności pomimo, że na osiedlu brakuje kilku elementów, które przydałyby się mieszkańcom. Te potrzeby zauważyła firma Budnex, która buduje bloki na os. Europejskim. Właśnie został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji „Placu Centralnego osiedla Europejskiego”. Autorkami zwycięskiej prac są studentki architektury z Politechniki Poznańskiej.

Wielokrotnie na portalu gorzowianin.com poruszaliśmy problemy mieszkańców os. Europejskiego, którym brakuje nie tylko żłobków i przedszkoli, ale również infrastruktury towarzyszącej, czyli po prostu miejsca, gdzie można by spędzać wolny czas. W kwietniu informowaliśmy o tym, że firma Budnex zorganizowała konkurs na opracowanie koncepcji „Placu Centralnego osiedla Europejskiego” wraz zielonymi dojściami do niego. To blisko 3 hektary terenów wspólnych, które systematycznie będą aranżowane wraz z rozbudową osiedla. Plac docelowo ma nosić nazwę Placu Unii Europejskiej.

Do udziału w konkursie zaproszono studentów z Politechniki Poznańskiej. Spośród prac studentów została właśnie wybrana zwycięska koncepcja, której autorkami są dwie studentki wydziału architektury - Karolina Krakowska i Karolina Sawala. W konkursie wzięło udział aż 46 prac.

- Celem konkursu było wypracowanie takiej koncepcji, aby jako główna przestrzeń publiczna osiedla, plac i dojścia do niego stanowiły przyjazną i maksymalnie zieloną przestrzeń do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców osiedla, a także zachęcały do odwiedzania pobliskiego rezerwatu Gorzowskie Murawy, do którego wspomniany pas zieleni będzie prowadził. Wykonane przez studentów koncepcje będą inspiracją do stworzenia projektu realizacyjnego, który jest już w opracowaniu. Realizacja całego założenia będzie przebiegała w etapach, wraz z budową kolejnych budynków, które będą przylegać do tego terenu i wyznaczać jego granice. W pierwszej kolejności zostanie zagospodarowany zielony teren pomiędzy istniejącym budynkiem 14 i będącymi aktualnie w budowie, budynkami 16 i 17 – mówi Krzysztof Nuckowski, prezes firmy Budnex.

Według zwycięskiej koncepcji, na placu powinna powinna pojawić się fontanna, która zostałaby podświetlona w nocy, a całość dopełniłaby zieleń, która byłaby odporna na zanieczyszczenia miejskie i nie wymagająca zbytniej pielęgnacji. W zagospodarowaniu terenu przewidziano również wybieg dla psów, zapewniający im bezpieczną przestrzeń. Oczywiście nie zabrakłoby również placu zabaw czy miejsca spotkań dla mieszkańców. W projekcie znalazł się również skate park przeznaczony dla młodzieży czy też specjalne wiaty do biesiadowania. Koło skate parku zostałaby utworzona toaleta publiczna. Według planu powstałyby również stojaki rowerowe oraz stacja naprawcza dla rowerów.

Wszystkie prace możecie zobaczyć TUTAJ.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

1/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

2/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

2/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

3/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

3/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

4/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

4/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

5/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

5/5 Koncepcja zagospodarowania Placu Unii Europejskiej na os. Europejskim

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości