• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/4°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 29 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Od lipca czeka nas podwyżka opłat za śmieci!

8 czerwca 2021, 14:01
fot. archiwum
Mamy złe wiadomości dla mieszkańców Gorzowa oraz gminy Kłodawa, Deszczno, Santok, Bogdaniec i Lubiszyn. Od 1 lipca czeka nas podwyżka opłat za śmieci o 8 zł za osobę. To oznacza, że zamiast 24 zł, zapłacimy 32 zł za osobę. Związek Celowy Gmin MG6 zrezygnował natomiast z rozliczania mieszkańców według zużycia wody.

Już na początku kwietnia mówiło się o tym, że mieszkańców Gorzowa oraz podgorzowskich gmin Kłodawa, Deszczno, Santok, Bogdaniec i Lubiszyn może czekać podwyżka opłat za śmieci oraz zmiana systemu naliczania opłat. Związek Celowy Gmin MG6 rozważał możliwość powiązania opłat za odpady ze zużyciem wody o czym informowaliśmy w artykule "W Gorzowie będzie podwyżka za śmieci? Możliwa również zmiana systemu naliczania opłat".

We wtorek 8 czerwca odbyło się zgromadzenie Związku Celowego Gmin MG-6 podczas którego została podjęta uchwała o podwyżce opłat za odpady od 8 zł od osoby. Tym samym nowa stawka będzie wynosić 32 zł od osoby. Jak podkreśla ZCG MG6, obecnie obowiązująca stawka 24 zł nie pozwala na bilansowanie się systemu odpadowego w związku. Nowa stawka będzie obowiązywała od 1 lipca 2021 roku.

- Konieczność  podwyżki wynika z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zmieniła sposób opłacania odbioru śmieci. Od kwietnia ubiegłego roku, z chwilą rozpoczęcia umowy z obecnymi operatorami, zaczęła obowiązywać konieczność tonażowego rozliczania odebranych i przekazanych do zagospodarowania odpadów. Do tej pory obowiązywała stała, miesięczna opłata ryczałtowa, która pozwalała utrzymać opłatę śmieciową na stałym poziomie, przynajmniej na czas trwania umowy z danym operatorem. Obecnie operator wystawia fakturę za każdą tonę odebranych odpadów. Niestety, w czasie pandemii zaczęliśmy wytwarzać więcej odpadów niż dotychczas. Praca i nauka zdalna spowodowała, że odpady, które wytwarzaliśmy w miejscu pracy, na studiach, pozostały w domowych pojemnikach na odpady. Zauważalny jest również lawinowy wzrost tonażowy przekazywanych do zagospodarowania, w ramach stawki, gabarytów czy to w zbiórkach mobilnych, czy to przekazywanych bezpośrednio do PSZOK – tłumaczy Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca zarządu Związku Celowego Gmin MG6.

Jak informuje ZCG MG6, faktura za grudzień ubiegłego roku przekroczyła kwotę 4 mln zł, gdy w latach ubiegłych miesięcznie wynosiła około 2,5 mln. Kolejnym czynnikiem wpływającym na podwyżkę opłaty śmieciowej jest nadal znaczna różnica w ilości fizycznie mieszkających na terenie Związku osób, a ilości wykazanej w deklaracjach. Za te osoby niestety płacą uczciwie deklarujący i uiszczający opłatę mieszkańcy.

- Po analizie odstąpiliśmy od pomysłu rozliczania mieszkańców za odpady wedle ilości zużytej wody (nieprecyzyjne przepisy, ryzyko nałożenia limitów, zaskarżanie tej metody np. w Warszawie, gdzie opłata śmieciowa wzrosła drastycznie), natomiast będziemy nieustannie, wszelkimi możliwymi sposobami, szukali osób, które nie są celowo ukazywane w deklaracji odpadowej – komentuje Szczepańska. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości