Wiadomości

Egzamin praktyczny na prawo jazdy. Gorzów na szarym końcu z wynikami zdawalności

7 czerwca 2021, 13:13
fot. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie
Są takie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, gdzie egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B jest zdać łatwo, a są takie, gdzie ta zdawalność jest na niskim poziomie. Jak się okazuje, Ostrołęka może pochwalić się najwyższym wynikiem zdawalności na poziomie 53,03%. A Gorzów? Zajmuje niestety 38 miejsce na 41 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z wynikiem 28,38%.

Serwis Moto.pl opisał szczegółowo statystyki Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Statystyki zostały przygotowane na podstawie danych udostępnionych przez ośrodki WORD dotyczących zdawalności egzaminów na kategorię B w 2020 roku. Ranking zdawalności tworzy 41 ośrodków WORD z całej Polski. 

Jeżeli chodzi o zdawalność teorii, to różnice pomiędzy ośrodkami WORD na ternie całego kraju nie są tak duże, jak w przypadku egzaminów praktycznych. Najlepszym wynikiem zdawalności teorii może pochwalić się Lublin - 65,60%. Gorzów plasuje się w końcówce zestawienia z wynikiem 53,92%. Natomiast ranking zamyka Słupsk – 52,58%.

Jednak od teorii ważniejsza jest praktyka i tutaj już nie jest tak kolorowo. WORD w Gorzowie wypada naprawdę słabo, jeżeli chodzi o zdawalność egzaminu praktycznego. W całej Polsce próg zdawalności ponad 50% udało się przekroczyć jedynie dwóm ośrodkom – w Ostrołęce 53,03% oraz w Kaliszu 51,67%. Podium zamykają Suwałki, ale z wynikiem na poziomie 47,33%. Natomiast Gorzów zajmuje 38 miejsce na 41 ośrodków ujętych w zestawieniu z wynikiem zaledwie 28,38%. Gorzej jest tylko w Łodzi – 26,79%, Szczecinie – 26,44% i Koszalinie, który zamyka ranking zdawalności z wynikiem 24,64%.

Skąd w ogóle tak kiepski wynik Gorzowa? - Rzeczywiście wygląda to kiepsko, jeżeli patrzymy na same liczby. Jednak wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich jest to, że na 74 ośrodki nauki jazdy znajdujące się na północy naszego województwa, zaledwie 11 z nich posiada własne place manewrowe, gdzie kursanci mogą się szkolić. Natomiast pozostali wynajmują plac od innych szkół i tak naprawdę osoby chcące zdać prawo jazdy, spędzają bardzo mało czasu ćwicząc jazdę na placu manewrowym. Jeżeli przychodzi do nas osoba i popełnia karygodne błędy na placu, zostając sama w aucie, to nie jest to wina egzaminatora. W naszych pojazdach są zainstalowane trzy kamery, więc jeżeli egzaminator zachowywałby się wobec kursanta w sposób nieprawidłowy, wszystko zostałoby nagrane, a osoba zdająca egzamin mogłaby się od tego odwołać – tłumaczy Jarosław Śliwiński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie.

Jak się okazało, na 18 tys. egzaminów na prawo jazdy kategorii B w 2020 roku, od wyniku egzaminu odwołało się tylko kilka osób. Z czego tylko jedna skarga została rozpatrzona pozytywnie. Obecnie na egzamin praktyczny w WORDzie w Gorzowie czeka się od 7 do 10 dni. Według danych Urzędu Miasta Gorzowa, najlepszą zdawalnością w 2020 roku w Gorzowie może pochwalić się Szkoła nauki jazdy Błażejczyk Zbigniew na poziomie 51,7% (87 egzaminów), Ośrodek Szkolenia Kierowców Trucker Kamil Prokuda 44,4% (27 egzaminów) oraz firma Re-Wa Walenty Reszkowski 40,8% (49 egzaminów).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości