W Gorzowie będzie podwyżka za śmieci? Możliwa również zmiana systemu naliczania opłat

4 kwietnia 2021, 17:47
fot. archiwum
Wiele miast w Polsce podwyższa opłaty za odbiór śmieci lub zmienia system naliczania opłat, który jest zależy od zużycia wody. Wszystko przez to, że w pandemii zostajemy częściej w domu i produkujemy więcej śmieci. Podwyżkę oraz zmianę systemu naliczania opłat planuje również Związek Celowy Gmin MG6.

Obecna opłata za odbiór śmieci na terenie Gorzowa oraz podgorzowskich gmin Kłodawa, Deszczno, Santok, Bogdaniec i Lubiszyn obowiązuje od 1 kwietnia 2020 roku. Jest to stawka 24 zł za odpady segregowane - nie ma możliwości niesegregowania odpadów. Jednak wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy może to się zmienić.

Związek Celowy Gmin MG6 zastanawia się nad podwyżką stawek za odbiór śmieci. Wszystko przez to, że z powodu pandemii koronawirusa nasze życie bardzo się zmieniło. Spora część osób przeszła na pracę zdalną i została z domu, co spowodowało produkcję większej ilości śmieci. Jak tłumaczy ZCG MG6, kiedy wprowadzana była nowa stawka liczono, że będzie ona wystarczająca na pokrycie funkcjonowania całego systemu odbioru i segregowania odpadów. Jednak z większej ilości odpadów produkowanych przez nasze gospodarstwa domowe, te pieniądze nie są wystarczające. 

Jak się okazuje, ZCGM6 wspólnie z miastem zastanawia się nad całkowitą zmianą systemu naliczania opłat za wywóz odpadów w Gorzowie. Obecnie płacimy za śmieci od osoby. Natomiast ZCG MG6 chce, aby opłata za odpady była powiązana ze zużyciem wody. Wszystko przez to, że są wciąć mieszkańcy, którzy zaniżają ilość osób w danym mieszkaniu, aby płacić mniej za śmieci. W niektórych miastach w Polsce oszukiwało w ten sposób nawet kilka tysięcy osób. Natomiast zużycia wody nie da się oszukać. Dlatego też taki system wprowadziła Warszawa, Szczecin, Krynica, Zgierz czy Tarnów.

Obecnie maksymalna wysokość stawki opłaty dla metody "od wody" wynosi - 12,73 zł/m3 x średniomiesięczne zużycie wody z 6 miesięcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Taką stawką wprowadzono właśnie od kwietnia w Warszawie. Z kolei w Łodzi wynosi 9,60 zł/m3. Jaka będzie stawka za 1 m3 w Gorzowie? Tego póki co nie wiadomo. Również nie wiadomo kiedy dokładnie zostanie wprowadzona podwyżka za śmieci oraz nowy system naliczania opłat. Jednak miasto chciałoby, aby śmieci były rozliczane według zużycia wody jeszcze w tym roku. 


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości