Wiadomości

Dojedziemy pociągiem do Strefy Ekonomicznej w Gorzowie?

25 maja 2021, 10:59
fot. archiwum
Miasto Gorzów wspólnie z przedstawicielami powiatu międzychodzkiego i międzyrzeckiego starają się o odbudowę linii kolejowej nr 363 oraz 364 w ramach programu Kolej Plus. Jak się okazuje, władze Gorzowa w ramach reaktywacji linii kolejowej nr 363 Gorzów – Międzychód – Poznań, chcą również wybudować tory do węzła przesiadkowego Gorzów Wielkopolski Strefa Ekonomiczna.

Wracamy do tematu spotkania samorządów na temat reaktywacji linii kolejowej nr 363 na trasie Gorzów - Międzychód - Poznań oraz linii nr 364 Wierzbno- Międzyrzecz o którym pisaliśmy w artykule "Pociągiem z Gorzowa do Poznania przez Międzychód?". Podczas spotkania omówiono wysokość partycypacji w kosztach przygotowania Wstępnych Studiów Planistyczno - Prognostycznych (II etap Programu Kolej Plus) dla linii kolejowych oraz dyskutowano o porozumieniu w tej sprawie, które ma zostać podpisane z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Jak podkreślają władze Gorzowa, integralną częścią linii komunikacyjnej Gorzów – Międzychód – Poznań będzie odbudowa odcinka L415 Gorzów – Gorzów Strefa Ekonomiczna (nazwa robocza).

- Rozszerzenie zakresu analizy przebiegów we wniosku dla linii nr 363 w Programie Kolej Plus, spowodowany został rezygnacją województwa zachodniopomorskiego z prac nad odbudową linii kolejowej Myślibórz – Gorzów. Wydłużenie relacji pociągów do węzła przesiadkowego Gorzów Wielkopolski Strefa Ekonomiczna pozwoli zaproponować nową siatkę połączeń do ważnego miejskiego generatora ruchu obsługującego także inne połączenia regionalnej komunikacji autobusowej. Pozwoli także rozpocząć prace nad budową kolei aglomeracyjnej w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak podkreślają urzędnicy, program Kolej Plus jest jedyną szansą na najbliższe lata, aby dzięki punktowym działaniom inwestycyjnym wraz z innymi programami inwestycyjnymi PKP PLK powstała infrastruktura o wysokich parametrach. Wówczas dopiero ruchu regionalny będzie mógł zostać uzupełniony o pociągi międzywojewódzkie w relacjach rozpiętych pomiędzy Szczecinem - Poznaniem - Zieloną Górą - Wrocławiem przez Gorzów Wielkopolski. 

- W projekcie Kolej Plus najważniejsze jest uzyskanie najwyższych potoków pasażerskich - do tego niezbędna jest infrastruktura o wysokich parametrach, co jest możliwe do uzyskania, oraz najwyższej jakości model ruchu regionalnego i międzywojewódzkiego. W tym celu działania PKP PLK jak i samorządów lokalnych z wykonawcą dokumentacji są kluczem do sukcesu. Programu Kolej Plus i zgłoszone do niego odcinki linii kolejowych 363, 364 oraz 415 to nie jedyne projekty nad którym obecnie skupiają się pracownicy Urzędu Miasta Gorzowa przy dużym wsparciu merytorycznym Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej. Już od dłuższego czasu trwają wytężone prace w ramach innych projektów dotyczących inwestycji kolejowych tak, aby Gorzów mógł wreszcie znaleźć się na ważnych kolejowych liniach komunikacyjnych – opowiada Ciepiela.

Linia komunikacyjna Szczecin – Gorzów – Poznań

Kluczowym elementem, aby doprowadzić do znacznej poprawy oferty w przewozach kolejowych regionalnych i wojewódzkich w Gorzowie, jest przebudowa układu torowego na stacji w Kostrzynie nad Odrą, umożliwiając bezpośrednie połącznie dolnego tarasu stacji z górnym czyli linii 273 i 203. W ramach projektu przebudowy linii kolejowej 273 (rozpoczęte przez PKP PLK Studium Wykonalności dla odcinka Rzepin - Szczecin Podjuchy) zgłoszono z inicjatywy Miasta Gorzów przy współpracy z Pomorskim Towarzystwem Miłośników Kolei Żelaznej, potrzebę zaprojektowania a następnie wybudowania nowych torów stacyjnych o łącznej długości około 1500 m, które pozwolą prowadzić ruch pociągów w relacjach np. Szczecin – Gorzów – Poznań, bez zbędnych manewrów i zmiany kierunku jazdy.

W wyniku przeprowadzonych konsultacji z GDDKiA (budowa obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 31 w Kostrzynie nad Odrą), PKP PLK S.A. i Wodami Polskimi ostatecznie udało się wpisać do Studium Wykonalności linii kolejowej nr 273 budowę ww. łącznic. Potrzebę budowy łącznic linii kolejowych nr 273 z 203 udało się także, wskazać do realizacji w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. 

Obecnie wykonywane jest znacznie więcej działań poza programem Kolej Plus, mających na celu poprawę dostępności kolejowej Gorzowa i Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dzięki bardzo dobrej współpracy z innymi samorządami województwa lubuskiego i wielkopolskiego, PKP PLK S.A, możliwe będzie poprzez etapowanie prac na poszczególnych odcinkach linii kolejowych, w przyszłości docelowo realizować połączenia pomiędzy miastami województwa lubuskiego ale przede wszystkim bezpośrednie połączenia kolejowe z Gorzowa do między innymi Szczecina, Poznania, Wrocławia a także innych miast do których obecnie bezpośrednio z Gorzowa Wlkp. pociągiem dostać się nie jest możliwe.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości