Wiadomości

Ruszają Pierwsze Komunie Święte. Ile dać w kopercie na komunię?

8 maja 2021, 19:37
"Ile dać na komunię?" - to pytanie w ostatnim czasie bardzo często pojawia się w wyszukiwarkach oraz na forach internetowych. Zazwyczaj padają odpowiedzi, że tyle, na ile nas stać. Jednak taka odpowiedź nikogo nie satysfakcjonuje. Zatem ile powinno się włożyć do koperty, jeżeli jest się chrzestnym, a ile kiedy jest się bliższą lub dalszą rodziną?

Pierwsza Komunia Święta to powinno być przede wszystkim przeżycie duchowe i pieniądze nie powinny mieć tutaj aż takiego znaczenia. Niby wszyscy to wiedzą, ale co roku przed sezonem komunijnym i tak pojawiają się pytania "ile pieniędzy dać w kopercie na komunię?". Tym bardziej, że obecne 9-10-latki, które idę do Pierwszej Komunii Świętej mają już praktycznie wszystko i kupowanie kolejnej zabawki czy kolejnego elektronicznego gadżetu nie ma sensu. Dlatego też coraz więcej osób woli włożyć pieniądze do koperty, niż szukać na siłę prezentu.

Zatem ile powinno się włożyć do koperty, jeżeli jest się chrzestnym, a ile kiedy jest się bliższą lub dalszą rodziną? Zazwyczaj na forach internetowych padają odpowiedzi, że „tyle, na ile nas stać”. Jednak takie odpowiedzi nikogo nie zadowalają. Dlatego też sprawdziliśmy, ile zwyczajowo wkłada się do koperty.

Jak podaje vivus.pl, rodzice chrzestni zwykle przeznaczają na prezent komunijny 500-1500 złotych. Kwota zależy od ich poziomu zamożności, zwyczajów panujących w danej rodzinie i społeczności oraz od tego, czy oprócz gotówki dokupują jeszcze jakiś dodatkowy prezent. Jeżeli tak, dolna granica tych widełek obniża się.

Natomiast bliższa rodzina daje zazwyczaj 300-400 zł, czasem nawet 500 złotych. Od tej sytuacji zdarzają się jednak wyjątki. Bywa tak, że dziadkowie, jeśli ich na to stać, wręczają wnukom więcej pieniędzy. Z kolei osoby z bliskiej rodziny, które nie zarabiają lub są w trudnej sytuacji finansowej, mogą dać mniejszą kwotę.

Ile dać na komunię, jeśli jesteśmy gośćmi spoza kręgu najbliższej rodziny? Najczęściej spotykane kwoty oscylują w granicach od 200 do 300 złotych. Poniżej 100 zł pieniędzy dawać już nie wypada – w takiej sytuacji lepiej wybrać skromny prezent.

W Gorzowie pierwsze uroczystości komunijne ruszą w niedzielę 9 maja w kościele pw. Pierwszych Męczenników przy ul. Pluty. Tam do Pierwszej Komunii Świętej pójdzie ponad 100 dzieci, które zostaną podzielone na cztery grupy, tak aby uniknąć tłoku w kościele. Msze św. komunijne zaplanowane są na godz. 9, 10.30, 12.00 i 13.15.  Z kolei w parafii NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego uroczystości komunijne są zaplanowane na sobotę 22 maja. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości