Wiadomości

Miasto pomoże restauratorom. Obniży opłaty za ogródki gastronomiczne

5 maja 2021, 09:38
fot. archiwum
Od soboty 15 maja właściciele restauracji, barów i kawiarni będą mogli w końcu otworzyć swoje ogródki gastronomiczne dla klientów. Aby wspomóc restauratorów, miasto obniżyło opłaty za ogródki gastronomiczne, a dokładnie za zajęcie pasa drogowego. To symboliczna opłata, która wynosi 1 grosz za 1 metr kwadratowy. Ponadto miasto zachęca branżę gastronomiczną do tworzenia nowych ogródków.

Po wielu miesiącach zamknięcia, właściciele restauracji, barów i kawiarni w końcu będą mogli otworzyć się dla klientów. Póki co, od soboty 15 maja zostaną otwarte tylko ogródki gastronomiczne. Natomiast od soboty 29 maja klienci będą mogli również zjeść w środku lokalu – według nowych wytycznych wewnątrz restauracji, barów i kawiarni będzie mogło przebywać 50% klientów.

Otwarcie ogródków gastronomicznych to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Gorzowa, którzy mają dosyć zamknięcia i chcą w końcu gdzieś wyjść ze znajomymi. Ale przede wszystkim dla osób z branży gastronomicznej, która jest w fatalnej sytuacji. Ta spowodowana jest wielomiesięcznym zamknięciem i wydawaniem posiłków tylko na wynos – w niektórych lokalach obrót spadł nawet o 80-90%. 

W związku z otwarciem ogródków gastronomicznych, miasto chce wesprzeć restauratorów i obniżyło stawki za ogródki. - Miasto będzie wspierało gorzowskich restauratorów i sprzyjało rozwojowi miejskiej gastronomii. Stawki na ogródki zostały obniżone w ubiegłym roku i działania te będą kontynuowane. Stawka to 1 grosz za 1 metr kwadratowy. Zachęcamy do korzystania z tej propozycji. Zgody na tworzenie ogródków będą wydawane, nie tylko dla tych miejsc, gdzie były one tradycyjnie. Możliwości tworzenia będą rozszerzane o nowe miejsca. Jeśli nie będzie to zagrażało bezpieczeństwu w ruchu drogowym i w komunikacji mieszkańców, to takie wnioski będą rozpatrywane pozytywnie – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Ciepiela tłumaczy, że miasto nie możne prawnie zrezygnować z opłaty za zajęcie pasa drogowego, dlatego też opłata jest dosłownie symboliczna i wymusi zaledwie 1 grosz. 

W ubiegłym roku, podczas wakacji ogródki gastronomiczne w Gorzowie cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców, zwłaszcza w weekendy. Wówczas było naprawdę trudno o wolne miejsce przy stoliku. W tym roku możemy spodziewać się, że będzie podobnie.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości