Wiadomości

W Metalowcu pojawi się 60 kamer. Mają zapobiec dewastacji budynku

6 kwietnia 2021, 12:11
fot. Anna Kluwak
Jeszcze przed wakacjami w budynku dawnego Metalowca przy ul. Złotego Smoka w Gorzowie zostanie zainstalowany system monitoringu. Kamery pojawią się na wszystkich kondygnacjach, zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku. Mają zapobiec aktom wandalizmu, których dopuszczają się mieszkańcy lokali socjalnych. Najczęściej niszczone są ściany budynków, drzwi czy system przeciwpożarowy.

W marcu Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił przetarg na dostawę i montaż monitoringu wizyjnego w budynku dawnego Metalowca przy ul. Złotego Smoka 6 wraz ze świadczeniem usługi stałego monitoringu. Według specyfikacji istotnych warunków zamówienia, chodzi dokładnie o dostawę i montaż systemu monitoringu wizyjnego, który będzie składał się z 60 kamer. A także o dostawę i montaż elektronicznego systemu dozoru obiektów i mienia. Jak wynika ze SIWZ, kamery będą znajdowały się na każdej kondygnacji – na korytarzach, wejściach, jak i na klatkach schodowych oraz na zewnątrz budynku, w tym na dachu.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przeznaczył na ten cel 883 tys. 756 zł. Jak się okazało do przetargu wpłynęła jedna oferta, która jest niższa o 139 tys. 514 zł od założonego budżetu. Swoją ofertę złożyła firma Local Network Jan Młotkowski z Warszawy na kwotę 744 tys. 242 zł. Ponadto potencjalny wykonawca zagwarantował 20-minutowy czas reakcji od zgłoszenia uszkodzenia kamery lub czujnika. 

Obecnie ZGM analizuje złożoną ofertę. Jeżeli przetarg zostanie rozpatrzony pozytywnie, wykonawca będzie miał 30 dni na dostawę, montaż i uruchomienie kamer od dnia zatwierdzenia przez ZGM koncepcji systemu monitoringu i alarmowego. A także będzie musiał przez 36 miesięcy świadczyć stałą usługę monitoringu wraz z obsługą i konserwację wszystkich kamer.

Skąd w ogóle pomysł na takie rozwiązania w budynku dawnego Metalowca? ZGM chce w ten sposób walczyć z wandalami, którzy niszczą budynek. Bardzo często dochodzi do dewastacji ścian, drzwi, okien czy nawet czujek systemu przeciwpożarowego. - W ubiegłym roku zamontowaliśmy nowe drzwi przeciwpożarowe, które są już zniszczone. Dodatkowo bardzo często są niszczone czujki systemu przeciwpożarowego, a to powoduje niepotrzebne interwencje straży pożarnej. Dlatego montujemy kamery i będziemy chcieli pociągać mieszkańców do odpowiedzialności. Równocześnie, kiedy pojawi się obsługa monitoringu z grupą interwencyjną, zrezygnujemy z obecnej ochrony obiektu – mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie.

Jak zdradza dyrektor Nowacki, to niejedyna nowość w Metalowcu. Obecnie są montowane również specjalne czujniki antywłamaniowe w niezamieszkałych lokalach socjalnych, które mają zapobiec wdzieraniu się osób postronnych do tych mieszkań. Oprócz tego, jeszcze w tym roku w mieszkaniach socjalnych zostaną zamontowane liczniki przedpłatowe.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości