• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 18 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Nowa organizacja ruchu w centrum Gorzowa. Będą utrudnienia i objazdy

5 kwietnia 2021, 20:17
fot. archiwum
We wtorek 6 kwietnia zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Chrobrego, Jagiełły i Wybickiego. Skrzyżowanie będzie jeszcze przejezdne, ale ze znaczącymi utrudnieniami w ruchu. Natomiast w środę 7 kwietnia zostanie zamknięta ul. Chrobrego na wysokości Arsenału. To oznacza spore utrudnia w centrum miasta, objazdy i korki. Objazdami będą kursować również autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Jak wiadomo skrzyżowanie ul. Chrobrego, Jagiełły i Wybickiego to newralgiczny punkt komunikacyjny w centrum Gorzowa, a jego przebudowa spowoduje spore utrudnienia. Pierwsze prace przygotowawcze ruszyły jeszcze przed świętami, natomiast we wtorek 6 kwietnia, wykonawca inwestycji wprowadzi nową organizację ruchu, jednak skrzyżowanie będzie jeszcze przejezdne, ale ze znaczącymi utrudnieniami w ruchu. Z kolei w środę 7 kwietnia już od godzin porannych zostanie zamknięty remontowany odcinek na wysokości Arsenału i zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów MZK. 

Według umowy, konsorcjum ZUE i FDO miały czas na przebudowę ul. Chrobrego i Mieszka I do 31 października, jednak już teraz wykonawca złożył wniosek do Urzędu Miasta Gorzowa o przedłużenie terminu prac do 31 grudnia 2021 roku. Wszystko przez to, że wykonawca obawia się o poślizg z uwagi na odkrycia archeologiczne na wysokości Arsenału.

Zmiany w organizacji ruchu ETAP I

- zachowana zostanie częściowa przejezdność skrzyżowania ul. Chrobrego, Wybickiego i Jagiełły tj. utrzymany będzie ruch w obu kierunkach między ulicą Władysława Jagiełły i Wybickiego (po jednym pasie ruchu w każdym kierunku). W tym celu kierowcy jadący ul. Wybickiego od strony ronda Kosynierów Gdyńskich na wysokości McDonald zostaną przekierowani na jezdnię północną. Natomiast zwężenie ul. Jagiełły nastąpi na wysokości skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego,

- na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Dąbrowskiego nastąpi zmiana oznakowania pasów ruchu. Dla jadących od strony ul. Walczaka wydzielony zostanie tylko jeden pas ruchu do jazdy na wprost (lewy pas ruchu). Prawy pas ruchu funkcjonować będzie jako prawoskręt w ul. Dąbrowskiego z możliwością jazdy na wprost wyłącznie dla autobusów,

- z uwagi na charakter prowadzonych robót ograniczona zostanie liczba przejść dla pieszych w rejonie przebudowywanego skrzyżowania. Jedynym otwartym przejściem będzie to zlokalizowane na ul. Wybickiego. Zostanie ono wyposażone w sygnalizację świetlną wzbudzaną przez pieszych przyciskiem. Piesi przez ul. Bolesława Chrobrego będą mogli przejść na wysokości skrzyżowania z ul. Pocztową i Wełniany Rynek, gdzie wykonawca wykona specjalny korytarz. Czynne będą przejścia przy skrzyżowaniu z ul. Sikorskiego. Przez ul. Jagiełły będzie można przejść istniejącym przejściem przy skrzyżowaniu z ul. Dąbrowskiego,

- duże zmiany nastąpią również na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Sikorskiego. Już od tego skrzyżowania zamknięty zostanie wjazd na ul. Chrobrego w kierunku ul. Jagiełły. Zapewniony zostanie wyłącznie dojazd do ul. Pocztowej od strony zachodniej jezdni ul. Chrobrego (ruch „pod prąd”). Na skrzyżowaniu wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna. Przy pomocy oznakowania i urządzeń bezpieczeństwa ruchu (separatory) utworzone zostanie tymczasowe rondo, przez środek którego przejeżdżać będą tramwaje. Ruch rowerowy ze względu bezpieczeństwa zostanie tymczasowo ograniczony.

- ul. Chrobrego na odcinku od mostu Staromiejskiego do ul. Sikorskiego będzie otwarta. Na wschodniej jezdni ul. Bolesława Chrobrego na odcinku od ul. Spichrzowej do ul. Sikorskiego ograniczona zostanie ilość pasów ruchu do dwóch z czego jeden (ten po prawej) będzie przeznaczony wyłącznie do poruszania się oraz postoju autobusów i obsługi pasażerów. W miejscu tym powstanie przystanek zastępczy za zlikwidowany przystanek „Arsenał”,

- istotne zmiany obejmą również skrzyżowanie ul. Chrobrego z ul. Spichrzową. Na Moście Staromiejskim przed dojazdem do skrzyżowania za pomocą żółtego oznakowania poziomego zmieniony zostanie rozkład pasów. Wydłużony zostanie pas lewoskrętu, do jazdy na wprost w kierunku ul. Sikorskiego zostanie pozostawiony wyłącznie środkowy pas, natomiast prawy pas będzie przeznaczony do jazdy w prawo oraz przejazdu na wprost wyłącznie dla autobusów.  

- Z uwagi na przewidywane zmiany natężeniu ruchu na poszczególnych kierunkach wykonawca robót dokona zmian w programie sygnalizacji.

Zmiany w kursowaniu autobusów MZK

W związku z objazdami, zostaną wyznaczone również tymczasowe trasy dla autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji kursujących na liniach nr 100, 101, 103, 107, 110, 111, 125, 134, 136, 401, 501, 502, 504 oraz liniach autobusowych obsługujących teren gminy Deszczno 112, 116, 118, 127, 133.

Linie autobusowe 100, 101, 111, 134, 136

- W kierunku most Staromiejski: od ronda Kosynierów Gdyńskich pojadą ulicami: Estkowskiego – Orląt Lwowskich (Orląt Lwowskich) – Sikorskiego (Zakład Energetyczny) – Chrobrego (Katedra) i tutaj powrót na stałą trasę.

- W kierunku przystanku Krzywoustego: od mostu Staromiejskiego pojadą ulicami: Chrobrego (Katedra – przystanek na wysokości Biurowca „Titanic” i ul. Obotryckiej) – Sikorskiego – Kosynierów Gdyńskich (Kosynierów Gdyńskich-Biblioteka) – rondo Kos. Gdyńskich i tutaj powrócą na stałą trasę.

Linie autobusowe 103, 110, 401, 502, 504

- W kierunku mostu Staromiejskiego od skrzyżowania z ulicą Estkowskiego przejazd aleją Konstytucji 3 Maja z pominięciem przystanku AWF – Sikorskiego (Zakład Energetyczny) – Chrobrego (Katedra) i tutaj powrót na stałą trasę.

- W kierunku alei Konstytucji 3 Maja: od mostu Staromiejskiego pojadą ulicami Chrobrego (Katedra – przystanek na wysokości Biurowca „Titanic” i ul. Obotryckiej) – Sikorskiego (Zakład Energetyczny – przystanek tramwajowy w kierunku Wieprzyc) – Aleje Konstytucji 3 Maja – powrót na stałą trasę od skrzyżowania z ul. Estkowskiego.

Linia autobusowa 107

UWAGA! Linia nie będzie obsługiwała przystanków: Jagiełły w obu kierunkach), Katedra (w kierunku Zakanala), Arsenał (w kierunku Górczyna), Wał Okrężny i Zielona w obu kierunkach)

- W kierunku Ogrodów Pracowniczych od przystanku Góra Powstańców pojedzie ulicami: Jagiełły - Warszawska (Muzeum) – Trasa Nadwarciańska (Rondo Santockie) – Most Lubuski – Trasa Nadwarciańska – Zielona – od skrzyżowania z ulicami Woskową i Grobla powrót na stałą trasa.

- W kierunku pętli Działkowców od przystanku „Owcza” pojedzie ulicami: Grobla - Zielona (Zielona I) – Trasa Nadwarciańska – Most Lubuski – Trasa Nadwarciańska – Warszawska (Rondo Santockie, Muzeum) – Jagiełły i dalej przez Rondo Zgody przy białym kościele do przystanku Góra Powstańców znajdującym się przy ul. Walczaka, od którego powróci na stałą trasę.

Linia autobusowa 125

UWAGA! Linia nie będzie obsługiwała przystanków: Jagiełły (w obu kierunkach), Katedra (w kierunku Zawarcia) i Arsenał (w kierunku Górczyna).

- W kierunku pętli Śląska-Pole Golfowe od przystanku „Góra Powstańców” pojedzie ulicami: Jagiełły - Warszawska (Muzeum) – Trasa Nadwarciańska (Rondo Santockie) – Most Lubuski – Trasa Nadwarciańska – Zielona – Grobla (Zielona, Wał Okrężny) - od Ronda Św. Jerzego powrót na stałą trasę.

- W kierunku pętli Dekerta-Szpital od Ronda św. Jerzego pojedzie: ul. Grobla (Wał Okrężny, Zielona) – Zielona (Zielona I) – Trasa Nadwarciańska – Most Lubuski – Trasa Nadwarciańska – Warszawska (Rondo Santockie, Muzeum) - Jagiełły - Rondo Zgody przystanku Góra Powstańców powróci na stałą trasę.

Linie autobusowe obsługujące teren gminy Deszczno 112, 116, 118, 127, 133

- Linie jadąc w kierunku Centrum będą kończyły trasę na przystanku tymczasowym Katedra znajdującym się na wysokości biurowca Titanic, natomiast trasę będą rozpoczynały na przystanku Katedra znajdującym się vis-a-vis katedry.

Linia autobusowa 501 w kursach rozpoczynających się w śródmieściu

Przystankiem początkowym weekendowych kursów rozpoczynających trasę w śródmieściu będzie przystanek AWF. Następnie trasa tych kursów będzie identyczna jak pozostałych kursów wykonywanych od przystanku Kostrzyńska-MZK.

Zawieszone zostanie funkcjonowanie następujących przystanków autobusowych

- Arsenał dla wszystkich linii,

- Katedra (przystanek autobusowy w kierunku Zawarcia) dla linii 107 i 125

- AWF w obu kierunkach dla linii 103, 110, 401, 502, 504,

- Zakład Energetyczny w kierunku centrum dla linii 501,

- Wał Okrężny oraz Zielona (przystanek przy ul. Grobla) obustronnie dla linii 107,

- Jagiełły obustronnie dla linii 107, 112, 116, 118, 125, 127 i 133.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości