Wiadomości

Gorzów: Droższe parkowanie w dwukrotnie większej strefie płatnego parkowania

24 marca 2021, 17:21
fot. archiwum
Od maja czeka nas podwyżka opłat za parkowanie oraz dwukrotne powiększenie strefy płatnego parkowania. Według nowych stawek za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 4 zł, czyli o 1,5 zł więcej niż do tej pory. Uchwałą w tej sprawie zajmą się radni podczas Sesji Rady Miasta, która odbędzie się w środę 31 marca.

W połowie lutego portal gorzowianin.com jako pierwszy informował o planowanej podwyżce opłat za parkowanie na terenie Gorzowa w artykule "Czeka nas podwyżka opłat za parkowanie. Za brak biletu zapłacimy nawet 200 zł". Wówczas mówiło się, że nowe stawki to tylko wstępna propozycja i wszystko może się jeszcze zmienić. Właśnie został opublikowany projekt uchwały, którą radni zajmą się podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 31 marca. Jak się okazuje, wszystkie stawki o których portal gorzowianin.com pisał w lutym, znalazły się w uchwale. 

I tak, nowa stawka wyniesie 1 zł za pierwsze 15 minut parkowania (obecnie jest to 0,50 zł), za 30 minut zapłacimy 2 zł (teraz jest to 1 zł). Z kolei za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 4 zł, czyli o 1,5 zł drożej niż do tej pory. Za drugą godzinę zapłacimy już 4,5 zł (wcześniej 3 zł), a za trzecią godzinę 4,5 zł (wcześniej 3 zł). Z kolei za czwartą i kolejne godziny stawka będzie wynosiła 4 zł (wcześniej 2,5 zł). 

Podwyżka czeka również mieszkańców Strefy Płatnego Parkowania. Do tej pory osoby mieszkające na terenie SPP płaciły abonament miesięczny w wysokości 20 zł, natomiast abonament roczny wynosił 120 zł. Po podwyżce będzie to odpowiednio 40 zł za miesiąc i 400 zł za cały rok. Ważną zmianą jest to, że jeden abonament mieszkańca będzie wydawany na jeden adres zamieszkania. Z kolei dla pozostałych osób, które chciałyby wykupić abonament opłata miesięczna wynosi obecnie 150 zł, a roczna 1500 zł/999 zł. Z kolei po podwyżce będzie to już 300 zł za miesiąc oraz 3 tys. zł za rok.

Wyższe opłaty czekają na kierowców również za przekroczenie czasu parkowania. Obecnie jeżeli przekroczymy czas, płacimy według stawek za postój. Natomiast w przypadku braku biletu jest to opłata w wysokości 50 zł. Z kolei po podwyżce będzie to 50 zł, natomiast za brak biletu aż 200 zł.

Jeszcze większa Strefa Płatnego Parkowania

To, że będą podwyżki wiadomo było od miesiąca. Jednak najbardziej zaskakującą rzeczą, która pojawiła się w uchwale jest informacja o powiększeniu Strefy Płatnego Parkowania. Obecnie SPP obejmuje ścisłe centrum Gorzowa oraz Śródmieście. Natomiast według uchwały, strefa płatnego parkowanie zostanie powiększona aż dwukrotnie. 

Po zmianach strefa będzie wyglądała jak odwrócona litera "T" i będzie obejmowała obszar pomiędzy ul. Jancarza, a ul. Szpitalną oraz pomiędzy ul. Drzymały, Wyszyńskiego i Kosynierów Gdyńskich oraz od ul. Spichrzowej i Składowej aż do ul. Roosevelta. 

Jeżeli radni podejmą uchwałę, nowe stawki oraz większa strefa płatnego parkowania będą obowiązywać od wtorku 4 maja 2021 roku.

Skąd podwyżki i powiększenie strefy?

- Obowiązująca w ramach Strefy Płatnego Parkowania polityka taryfowa bezpośrednio przyczynia się do pogłębiania zdiagnozowanych na terenie miasta problemów przestrzennych, funkcjonalnych, komunikacyjnych, społecznych, środowiskowych oraz gospodarczych, a także powoduje stopniową utratę podstawowych funkcji, do których strefa została powoływana. Proponowane zmiany mają być jednym z narzędzi tworzącym warunki niezbędne do rzeczywistego zrealizowania strategicznych kierunków rozwoju miasta. W zakresie polityki transportowej zmiany przyczynią się między innymi do zwiększenia rotacji pojazdów, ograniczenia dostępności obszaru dla pojazdów indywidualnych na rzecz preferencji komunikacji zbiorowej, ruchu pieszego i rowerowego oraz do osiągnięcia celów środowiskowych i kształtowania pożądanych nawyków komunikacyjnych – tłumaczy Agnieszka Surmacz, wiceprezydent Gorzowa.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości