Wiadomości

Prokuratura pyta Szwedów o przeszłość kryminalną byłej policjantki z Gorzowa

18 marca 2021, 12:06
fot. archiwum
Śledczy z Prokuratury Krajowej wysłali Europejski Wniosek Dochodzeniowy do Szwecji w związku z byłą policjantką z Gorzowa, która odbywała ponad 6-miesięczną karę więzienia w Szwecji za przemyt narkotyków. Prokuratorzy sprawdzają, czy wszcząć śledztwo wobec kobiety, która została zwolniona dyscyplinarnie z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Wracamy do sprawy byłej policjantki z Gorzowa, która została zwolniona dyscyplinarnie ze służby w Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie. Jak podaje RMF FM, Prokuratura Krajowa wysłała Europejski Wniosek Dochodzeniowy do Szwecji w związku z byłą policjantką z Gorzowa, która odbywała ponad 6-miesięczną karę więzienia w Szwecji za przemyt narkotyków.

Jak tylko sprawa wyszła na jaw, wobec świeżo upieczonej policjantki, która wstąpiła w szeregi policji w sierpniu 2020 roku zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne i administracyjne, związane ze zwolnieniem jej z szeregów policji z uwagi na „ważny interes służby” (w myśl art. 41 ust.2 pkt 5 ustawy o policji). W środę 17 lutego 2021 roku postępowanie zostało zakończone, a kobieta została zwolniona dyscyplinarnie z pracy w Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie.

Śledczy chcą otrzymać od Szwedów wszystkie informacje dotyczące przeszłości kryminalnej policjantki oraz dowiedzieć się czy faktycznie była skazana oraz za jakie przestępstwo. A także, czy i kiedy to przestępstwo zatarło się w myśl szwedzkiego prawa. Jak podkreśla RMF FM ważne jest tutaj informacja czy chodzi o przestępstwo ścigane także w Polsce. Odpowiedź na te pytania da podstawy śledczym z Prokuratury Krajowej na temat tego czy wszczynać wobec kobiety śledztwo czy też nie. 

Jednocześnie śledztwo wobec kobiety prowadzi Prokuratura Rejonowa w Gorzowie. Chodzi o sprawdzenie, czy nie doszło do poświadczenia nieprawdy w dokumentach podczas wypełniania ankiety w procesie rekrutacji.  - W procesie rekrutacji do policji sprawdzana jest między innymi karalność kandydata w Krajowym Rejestrze Karnym. Wobec tej kobiety także zostało przeprowadzone takie sprawdzenie, w wyniku którego okazało się, że nie figuruje ona w rejestrze karnym – tłumaczy Mateusz Sławek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.
Postępowanie prowadzone jest pod kątem artykułu 233 §1 kodeksu karnego, które mówi o tym, że "Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości